Je prírodná kozmetika to pravé pre vás?


Návrat k prírode, ohľaduplnosť k životnému prostrediuzdravý životný štýl sa dostávajú do popredia aj v kozmetickom priemysle. Prírodná kozmetika je čoraz populárnejšia a pomaly nahrádza bežnú kozmetiku.

Čo skutočne obsahuje prírodná kozmetika? Koľko percent ingrediencií má prírodný pôvod? Môžeme veriť slovenským výrobcom prírodnej kozmetiky?

Je prírodná kozmetika skutočne prírodná?

Koža tvorí obrannú bariéru a chráni nás nie len pred vrtochmi počasia, ale aj vírusmi, bacilmi, toxickými látkami, UV žiarením... Preto nie je dobré zaťažovať ju ďalšími umelými látkami. Ak siahate po prírodnej kozmetike v nádeji, že svojej pokožke odľahčíte, môžete sa mýliť. Nie všetko s označením prírodné aj prírodné skutočne je.

Pod označením prírodná kozmetika by sa mali nachádzať produkty, ktoré obsahujú len prírodné zložky. Avšak, táto kozmetika môže obsahovať aj syntetické látky. Presnú definíciu, čo je prírodná kozmetika a koľko zložiek musí obsahovať nenájdete, pretože neexistuje. Stačí, ak produkt obsahuje čo i len 1% prírodných zložiek a už môže dostať označenie prírodný. Dúfame, že v dohľadnej dobe sa to zmení a jednotlivé štáty príjmu potrebné opatrenia.

Je prírodná kozmetika vhodná pre každého?

Prírodná kozmetika je skutočne vhodná pre každého. Ak ale trpíte alergiou na niektorú surovinu (alergia na levanduľu, olivy, marhule, arašidy...) vyhnite sa tým produktom, ktoré túto surovinu obsahujú. Aj pri tejto kozmetike sa môže stať, že vám jednoducho daný produkt nesadne. Je dobré skúšať rôzne druhy a postupne si vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Pri výbere vám určite pomôžu aj recenzie a skúsenosti užívateľov. 

Čím viac prírodných látok kozmetický produkt obsahuje, tým je jemnejší a šetrnejší k vašej pokožke. Menšie penenie alebo jemnejšia aróma nie sú znakom nižšej kvality produktu, ale toho, že kozmetika obsahuje menej syntetických látok, ktoré sa používajú na zvýraznenie farby, arómy alebo vytvorenie bohatej peny.

S prírodnou kozmetikou začnite postupne

Chcete prejsť na prírodnú kozmetiku? Choďte na to postupne. Došiel vám šampón? Kúpte si prírodný. Potrebujete mydlo? Nájdite také, ktoré obsahuje čo najviac prírodných zložiek. Takto postupne vymeníte svoju kozmetiku a vaša peňaženka si to ani nevšimne.

Aj tento typ kozmetiky nájdete v rôznych cenových kategóriach a kvalite. Nakoľko sa výrobou začali zaoberať aj veľké spoločnosti, stala sa cenovo dostupnejšou. Poznáte kozmetiku od Garnier? A počuli ste už o Garnier Bio? Ide o prírodnú kozmetiku, ktorá obsahuje nielen prírodné, ale aj organické zložky.

Prírodná kozmetika

Ako rozoznať prírodnú kozmetiku od bežnej?

Z dôvodu chýbajúcej legislatívy, ktorá by určila, kedy výrobcovia môžu označiť kozmetiku za prírodnú, je rozoznávanie obtiažnejšie. Ak sa pozriete na zloženie čisto prírodného produktu, nájdete v ňom „chemické pojmy“. Toho sa nemusíte báť. Aj čisto prírodné zložky sú tvorené z chemikálií, ale z takých, ktoré si príroda namiešala sama. Ako rozoznať prírodné zložky od syntetických?

Základom sú oleje

Základ tvoria rastlinné olejemandľový, sójový, bambucké maslo... Vyhnúť by ste sa mali ropným produktom, ktoré obsahujú minerálne oleje, vazelínu (petrolatum), silikóny (dimethicone). Ide len o lacné náhrady, ktoré bránia pokožke v dýchaní, upchávajú ju a sú dôvodom niektorých problémov, ako napríklad akné a čierne bodky.

Prečo prírodná kozmetika na čistenie nemá bohatú penu?

Tenzidy spôsobujú penenie kozmetických prípravkov – nájdete ich hlavne v sprchových géloch, mydlách, šampónoch, ale aj v kozmetike na čistenie pleti. Zbavia pleť mastnoty a vyčistia ju.

Prírodné tenzidy penia menej, sú jemnejšie a pleť dokážu vyčistiť bez toho, aby ju vysušili. Synteticky vytvorené tenzidy, napríklad Sodium laureth sulfáte, skrátene SLS a podobné látky, ktoré obsahujú slovo sulfate, vytvárajú bohatú penu, ale zároveň môžu narušiť ochranný film pleti, čím ju vysušujú a znižujú jej obranyschopnosť.

Vône a farby predávajú kozmetiku

Parfumy a farbivá sú zložky kozmetických produktov, ktoré produkt predávajú. Farba upúta váš zrak a nádherne vôňa zapôsobí na váš čuch. Týmto vnemom sa ťažko odoláva.

V kozmetike sa môžete stretnúť s prírodnými, ale aj umelými prísadami. V tomto smere toho zo zloženia veľa nezistíte. Tieto zložky sú označované prevažne číslom a či ide o syntetickú alebo prírodnú látku zistíte len podľa zoznamu.

Ale tu môžete využiť svoje zmysly. Prírodná kozmetika má jemnejšiu vôňu a aj farba je prirodzenejšia.

Spojenie olejov a vody

Emulgátory sú látky, ktoré zaisťujú spojenie vody a oleja, čiže dvoch základných zložiek, ktoré obsahuje väčšina kozmetických produktov. Prírodná kozmetika by mala obsahovať prírodné emulgátory, ktoré sa pridávajú v čo najmenšom množstve.

Prírodné vône v prírodnej kozmetike

Testovanie na zvieratách a živočíšne látky

Prírodná kozmetika môže obsahovať živočíšne produkty, ako je včelí vosk, lanolín, med a pod. Ak sa chcete vyhnúť takýmto prísadám, hľadajte kozmetiku s označením vegán.

Potešilo vás, že ste našli kozmetiku, ktorá nie je testovaná na zvieratách? V Európskej únii je zakázané testovať kozmetické produkty na zvieratách a aj predaj takýchto produktov je v EU zakázaný.

Česká a slovenská prírodná kozmetika

Na trhu nájdete niekoľko značiek slovenskej a českej prírodnej kozmetiky a stále pribúdajú ďalšie, ale máloktorá z nich má certifikát. Dôvodom nie je nižšia kvalita výrobkov, ale financie či náročná byrokracia, ktorá je s vybavovaním certifikátu spojená.

Slovenská prírodná kozmetika Soaphoria

Medzi najznámejšiu prírodnú kozmetiku, ktorá sa vyrába na Slovensku, patrí jednoznačne Soaphoria. Už niekoľko rokov sa môžete s touto značkou stretávať nie len v e-shopoch, ale aj v kamenných predajniach.

Soaphoria kladie dôraz nie len na kvalitu a čerstvosť surovín, ale zameriava sa aj na ekologické spracovanie surovín, poctivu ručnú prácu, recyklovateľné materiály a balenie a etickú firemnú kultúru. Viac o Soaphorii sa dočítate v našom profile.

Dulcia Natural

Slovenská značka, ktorá vyrába prírodnú kozmetiku s maximálnym množstvom prírodných a bio zložiek - bylinné a rastlinné výťažky, ružová voda, aloe vera, esenciálne oleje... Nenájdete v nej žiadne konzervanty, umelé farbivá, parabény, tenzidy a ani živočíšny tuk.

V ponuke prírodnej kozmetiky Dulcia Natural nájdete rôzne produkty:

 • na pleť - hydratačné masky, prípravky na čistenie pleti aj proti vráskam...
 • na telo - dezodoranty, mydlá, šampóny...
 • pre ústnu hygienu - sérum na zuby, mätová voda...
 • dekoratívnej kozmetiky - rúže, očné linky, lak na nechty...
 • aj parfumy.

Zaujala vás prírodná kozmetika Dulcia Natural? Prečítajte si o nej viac v profile Dulcia Natural, kde sme sa venovali podrobnejšie zložkám kozmetiky aj výrobkom.

Prírodná kozmetika Ponio

Poznáte šampúch alebo pazúch? Pod týmito označeniami sa skrýva ďalší slovenský výrobca prírodnej kozmetiky. Ponio vyrába svoje produkty s ohľadom na životné prostredie a snažia sa znižovať produkciu odpadu na minimu.

Produkty prírodnej kozmetiky Ponio sa radia aj medzi vegánske. Nenájdete v nich žiadne živočíšne látky. Ako náhradu by mohli používať lacný palmový olej, ale oni sa rozhodli vydať čistou cestou a používajú kakaové maslo.

Rodinná firma Pleva

Za prírodnou kozmetikou Pleva stojí česká rodina, ktorá sa venuje chovu včiel a zo včelích produktov začali vyrábať prvé kozmetické prípravky. Vďaka veľkému záujmu o ich produkty, rozšírili svoju výrobňu a dnes v ich ponuke nájdeme okolo 70 prírodných produktov.

Prírodná kozmetika Pleva používa vo svojich výrobkoch propolis, materskú kašičku, včelí vosk a aj včelí jed. Nepoužívajú zbytočné chemikálie, ale prírodné esenciálne oleje a rastlinné výťažky. Väčšinu ich produktov nájdete v sklenenom obale.

Certifikáty prírodnej kozmetiky

Je toho na vás veľa? V spleti rôznych umelých a prírodných zložiek, pričom 1 produkt niekedy obsahuje aj 20 rôznych, je mimoriadne obtiažne sa v tom vyznať. A preto sa nám to výrobcovia prírodnej kozmetiky snažia uľahčiť tým, že na obale uvádzajú podiel prírodných zložiek v % alebo logo certifikátu, ktorého podmienky produkt spĺňa.

Aj tu je malý háčik, pretože existuje viacero spoločností, ktoré certifikáty prírodnej kozmetiky alebo BIO udeľujú. Aby kozmetický produkt dostal konkrétny certifikát, musí spĺňať ich podmienky. Niektoré certifikačné spoločnosti prítomnosť menšieho množstva syntetických látok povoľujú (najčastejšie ide o konzervačné látky, ktoré predlžujú životnosť kozmetiky), niektoré kladú dôraz aj na obal produktu.

COSMOS Organic a COSMOS Natural

Certifikát prírodnej a bio kozmetiky Cosmos OrganicCOSMOS je nezávislé a neziskové združenie, ktoré založili členovia certifikačných spoločností:

 • BDIH – Nemecko,
 • Cosmebio – Francúzsko,
 • Ecocert – Francúzsko,
 • ICEA – Taliansko,
 • Soil Association – Veľká Británia.

Je to certifikácia podľa medzinárodného štandardu COSMOS alebo súkromného štandardu EcoCert. Pod označením COSMOS môžeme nájsť 2 druhy certifikátov.

Produkty, ktoré dostanú certifikát COSMOS Organic, musia obsahovať len látky prírodného pôvodu (výnimku tvoria látky zo schváleného zoznamu) a minimálne 95% zo všetkých prírodných látok musí mať organický pôvod. V celkovom zložení musí byť minimálne 20% zložiek organických a pri oplachovacích produktoch 10%.

Certifikát COSMOS Organic sa nezaoberá len zložením, ale produkty musia spĺňať aj ďalšie podmienky.

 • Musia spĺňať ekologické výrobné a spracovateľské procesy, ktoré rešpektujú zdravie.
 • Zodpovedne využívať prírodné zdroje.
 • Rešpektovať biodiverzitu.
 • Nemôžu obsahovať ropné a geneticky modifikované zložky, okrem povolených konzervantov.
 • Musia byť balené v recyklovateľných obaloch.

COSMOS Natural dostanú tie prírodné produkty, ktoré spĺňajú všetky kritéria certifikátu COSMOS Organic, okrem percentuálneho podielu organických zložiek.

NaTrue – prírodná aj bio kozmetika

Certifikát prírodnej kozmetiky NaTrueCertifikát NaTrue môžete nájsť na prírodnej aj bio kozmetike. Všímajte si, koľko hviezdičiek na značke je.

 • Jedna hviezdička – kozmetika neobsahuje žiadne syntetické látky, produkt je čisto prírodný.
 • Dve hviezdičky – produkt sa skladá z čisto prírodných látok s organickým zložením z ekologického poľnohospodárstva alebo z kontrolovaných zberov v prírode.
 • Tri hviezdičky – produkt je čisto prírodný a až 95% zložiek je z ekologického hospodárstva alebo z kontrolovaného zberu v prírode.

Od 1.1.2021 sa certifikácia zmenila na 2 druhy: prírodná a organická kozmetika. Certifikát prírodná kozmetika s organickým zložením sa už používať nebude. Kozmetika s týmto certifikátom má platnosť do vypršania certifikátu. 

CPK a CPK BIO

Český certifikát prírodnej kozmetiky CPKČeská spoločnosť, ktorá udeľuje certifikát len takým výrobkom, ktoré obsahujú prírodné zložky. Zameriava sa aj na výrobu produktu a na jeho obal, ktorý by mal byť recyklovateľný. Kozmetika s certifikátom CPK je zložená z prírodných látok, neobsahuje syntetické parfumy a farbivá, silikóny, vazelínu, parafín ani geneticky modifikované látky, syntetické UV filtre... Nájdete v nej minimálne množstvo povolených konzervačných látok.

Okrem toho, výrobca prírodnej kozmetiky musí dbať na kvalitu surovín, používať ekologické materiály, nepoužívať živočíšne zložky, okrem včelieho vosku a derivátov lanolínu, dbať na ekologické likvidovanie odpadu.

Pre získanie certifikátu CPK BIO musí kozmetika spĺňať podmienky certifikátu CPK a navyše obsahovať minimálne 20% BIO zložiek. Za bio zložky sú považované tie, ktoré majú certifikát o ekologickom pôvode.

Certifikát CPK BIO sa udeľuje len na 15 mesiacov s spoločnosť robí každý rok kontrolu, niekedy dokonca výrobcov námatkovo kontrolujú.

COSMEBIO

Certifikát Cosmebio získajú len tie produkty, ktoré obsahujú minimálne 95% prírodných zložiek.

ECOGARANTIE

V kozmetických produktoch s týmto označením určite nenájdete syntetické arómy, konzervačné látky, geneticky modifikované suroviny či fosfáty. Produkty sú biologicky odbúrateľné.