Ako sa dostali probiotiká do kozmetiky?


Väčšine z nás sa pojem probiotiká spája s črevnou kultúrou, hlavne jogurtmi a kefírovým mliekom. Čo však ich využitie v kozmetike? Sú probiotiká len nový módny hit alebo dokážu spraviť zázrak s pleťou?

Vedeli ste, že probiotiká sa nachádzajú aj na pokožke?

Probiotikáživé mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú v našom tele. Majú dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy v celom organizme. Tie probiotiká, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie tráviacej sústavy, sa nachádzajú napríklad v jogurtoch, v kefírovom mlieku, kyslej kapuste alebo v bryndzi. Málokto však vie, že probiotiká sú nielen v tráviacej sústave, ale aj na povrchu nášho tela.

Probiotiká na pokožke

Pokožka ma vlastný malý ekosystém

Každý z nás má na pokožke charakteristickú kombináciu mikroorganizmov, ktorá sa volá mikrobióm, resp. mikroflóra. Je to niečo ako ekosystém, ktorý tvoria rôzne, dobré aj zlé, mikróby. Dobré baktérie - probiotiká, ktoré sú súčasťou tohto mikrobiómu, udržiavajú pokožku v harmónii. Starajú sa o to, aby bola zdravá, silná a dobre hydratovaná. Ak je mikrobióm v rovnováhe, pokožka je v dobrej kondícii.

K rovnováhe pokožky prispievajú aj prebiotiká, ktoré tvoria výživu pre probiotiká. Všimnite si, probiotiká a prebiotiká majú odlišnú funkciu. Úlohou prebiotík je „kŕmiť“ dobré baktérie na pokožke, a tým podporujú zdravú mikroflóru. Nachádzajú sa v cesnaku, cibuli,listovej zelenine, strukovinách, zemiakoch, v bobuľovom ovocí... a práve výťažky z týchto produktov tvoria základ probiotickej kozmetiky.

Ako sa probiotiká dostali do kozmetiky?

Po niektorých prelomových výskumoch sme kožu začali vnímať nielen ako orgán ľudského tela, ale aj ako ekosystém ľudských a mikrobiotických buniek. Tento pohľad mal vplyv aj na vývoj kozmetiky. Probiotiká sa stali dôležitou súčasťou rôznych produktov určených hlavne na starostlivosť o pleťspomalenie starnutia pokožky.

Výhody vyváženej kožnej mikroflóry alebo prečo používať kozmetiku s probiotikami:

  • zlepšujú suchú pleť,
  • udržiavajú v pokožke optimálnu hydratáciu,
  • zvyšujú odolnosť voči vonkajšiemu prostrediu,
  • udržiavajú prirodzené pH kože,
  • znižujú riziko infekcie a podráždenia,
  • dokážu redukovať akné.

Účinok probiotík na pokožku

Ak chcete mať jemnú a bezproblémovú pleť, je dôležité udržiavať si dobrú kožnú mikroflóru. Škodlivé baktérie, ktoré sa na pokožku dostávajú počas bežných aktivít, môžu získať nad dobrými baktériami prevahu. Dobré baktérie neprežijú a na pokožke sa objavia zápaly, infekcie a akné. Probiotiká dokážu efektívne bojovať proti zlým baktériám a obnoviť rovnováhu mikrobiómu.

Probiotiká v pokožke produkujú najlepšie hydratačné látkykyselinu hyalurónovú a kyselinu mliečnu. Tieto kyseliny dokážu vytvoriť tesnejšiu štruktúru medzi bunkami v kožnej bariére, čím bránia úniku vody z pokožky.

Používajú sa probiotiká v prírodnej kozmetike?

Jednoznačne áno. V ponuke prírodnej kozmetiky nájdete široký výber produktov, ktoré obsahujú probiotiká. Známa je napríklad značka Marina Miracle, ktorá ponúka viacero takýchto produktov. Či už je to pleťová maska, olej na čistenie pleti, alebo pleťový krém s probiotickými fermentmi z čučoriedky a maliny.

Ďalšie značky, ktoré sa venujú probiotickej prírodnej kozmetike, sú Holika Holika a Freeman. Vyrábajú viacero druhov pleťových masiek, ktoré obsahujú tieto probiotiká, ale napríklad aj čistiace séra.

Využitie probiotík v kozmetike

Existuje viacero spôsobov, ako probiotiká získať a použiť v kozmetike. Medzi najznámejšie výrobné procesy patria:

  • Broth – počas tohto procesu sa mikróby odfiltrujú a do kozmetiky sa aplikuje len ferment.
  • Lysate (substrát) – používa sa len extrakt z rozbitých buniek mikróbov.
  • Tyndallization (tyndalizácia) – ide o úpravu teplom. Ak sa použije tento spôsob, mikróby dokážu pokožke odovzdať živiny, ale nedokážu sa ďalej kolonizovať.
  • Live Probiotic – živé probiotiká, ktoré dokážu rásť, kolonizovať sa a výrazne zlepšiť mikroflóru pokožky.

Je ťažké určiť, ktorý druh probiotík je pre pleť najlepší. Ideálne je, ak produkt obsahuje niekoľko druhov probiotík alebo kombináciu probiotík s lyzátmi. V zozname aktívnych látok by sa mali nachádzať termíny ako Lactobacillus, Bifidabacterium alebo Vitreoscilla. Probiotiká je vhodné kombinovať s prebiotikami. Tie nájdete v popise pod názvom xylitol alebo fruktooligosacharidy.

Sú probiotiká vhodné aj pre vašu pokožku?

Probiotiká sú vhodné pre všetkých, ktorí majú problémy s akné, suchou pokožkou alebo ekzémom. Pomôcť môžu tiež pri zápale a precitlivenej alebo začervenanej pleti. Všetky tieto prejavy pokožky súvisia s nerovnováhou v kožnej mikroflóre. Táto disharmónia môže byť spôsobená stresom, zlým stravovaním alebo zmenami pH pokožky.

Nasadením probiotík postupne obnovíte rovnováhu a prejavy podráždenia zmiznú. Najnovšie výskumy naznačujú, že vyváženie mikroflóry pomáha nie len pri spomalení starnutia pleti, ale aj chráni pred UV žiarením.

Keďže sme nenašli žiadne negatívne reakcie na tento typ kozmetiky, dalo by sa predpokladať, že je vhodná úplne pre všetkých.

Akné pred a po

Je táto kozmetika vhodná aj pre vegánov?

Napríklad, väčšina kozmetických produktov Marina Miracle s probiotikami je vhodná aj pre vegánov. V prírodnej kozmetike sa nachádzajú väčšinou probiotiká získané z ovocia a zeleniny. Vždy je však lepšie si skontrolovať, či má prípravok toto označenie alebo certifikát.

Na čo si dávať pozor pri používaní kozmetiky s probiotikami?

Probiotiká rýchlo podliehajú rozkladu pod vplyvom svetla a vzduchu. Preto je dôležité dávať si pozor a kupovať produkty len od overených značiek, ktoré zaručene vedia, čo probiotiká pre svoju stabilitu potrebujú.

Niektoré produkty s probiotikami sa musia skladovať v chladničke. Je dôležité si poriadne pozrieť informácie o používaní a skladovaní výrobku.

Napísala: Eva Kertysová