Porovnanie najobľúbenejších produktov s kyselinou hyalurónovou


Je kyselina hyalurónová skutočne zázrakom v kozmetike? O kyseline hyalurónovej sa popísalo toho už veľmi veľa. Niekto nedá na túto kozmetiku nedá dopustiť, iní hovoria, že ide len o prehnaný marketing, na ktorom kozmetické firmy zarábajú. A preto sme sa rozhodli, že sa pozrieme na túto „zázračnú látku“ hlbšie a porovnali sme niekoľko najpredávanejších produktov s kyselinou hyalurónovou. Porovnanie nájdete na konci článku. 

O kyseline hyalurónovej

Kyselina hyalurónová bola objavená v roku 1934, takže nejde o žiadnu novinku. V posledných pár rokoch sa jej využitie značne rozšírilo a vo veľkom sa začala používať v boji proti starnutiu pokožky. V kozmetike ju môžete nájsť pod rôznymi pomenovaniami: Hyaluronic Acid, skrátene HA, glykosaminoglykán či hyalurón.

Kyselina hyalurónová je polysacharid, čiže veľká molekula zložená z jednoduchých sacharidov. Je to biely prášok, ktorý sa po kontakte s vodou mení na gél. Prirodzene sa nachádza v našom organizme. 

Kyselina hyalurónová ako súčasť organizmu

V ľudskom organizme sa nachádza približne 15 g kyseliny hyalurónovej. Takmer 50% je v koži, menej v kĺbovej tekutine, v spojivových tkanivách, v očnom sklovci a pupočnej šnúre. Nachádza sa aj v medzibunkovom priestore, kde vypĺňa priestor medzi bunkami.

Túto kyselinu dokážu produkovať takmer všetky bunky v tele. Následne sa pretláča z bunky von, do medzibunkového priestoru. Čím sú bunky staršie, teda čím sme starší, tým menej kyseliny hyalurónovej si dokážeme vytvoriť.

Nechce sa vám čítať? Pozrite si naše krátke video a na konci nájdete aj porovnanie krémov s kyselinou hyalurónovou.

Výživové doplnky alebo kozmetika?

Ak nanášate kyselinu hyalurónovú priamo na pokožku vo forme krémov alebo sér, jej účinok je rýchlejší a viditeľnejší ako pri výživových doplnkoch.

Kyselina hyalurónová pokožku hydratuje, redukuje jemné vrásky, zmierňuje začervenanie a dermatitídu. Nakoľko podporuje aj tvorbu kolagénu, zvyšuje celkovú pevnosť a pružnosť kože.

Ak chcete rýchlejšie dosiahnuť mladistvý vzhľad, vyhladiť vrásky a tento stav pokožky si aj dlhodobo udržať, je dobré kombinovať používanie kozmetiky s výživovými doplnkami.

Niektorí dermatológovia používajú kyselinu hyalurónovú injekčne. Miesto pod vráskou sa ihneď vyplní a pleť sa vypne. Takéto vyhľadenie vrások môže vydržať až rok.

Kyselina hyalurónová na vyplnenie vrások injekčne

Hydratačné vlastnosti

O kyseline hyalurónovej sa hovorí ako o jednej z najlepších hydratačných látok používaných v kozmetike, vďaka schopnosti naviazať veľké, naozaj veľké množstvo vody. Jedna molekula dokáže naviazaním vody zväčšiť svoj objem 1000 až 2000 násobne, čím získa gélovú konzistenciu. V závislosti od potrieb organizmu je schopná vodu uvoľňovať, udržiavať alebo absorbovať. V podstate, v tele funguje ako nepretržitý zásobník vody. Hlavne pre túto schopnosť sa využíva v kozmetike na vypnutie pleti, vyplnenie vrások alebo aj zväčšenie pier.

Hojenie rán a zápal

Vedecké štúdie poukazujú na priaznivé účinky pri hojení rán na pokožke. V mieste rany telo koncentráciu kyseliny hyalurónovej zvyšuje, pretože reguluje zápal a vysiela organizmu signál na vytvorenie nových krvných ciest. Hyalurón dokáže regulovať aj ukladanie kolagénu a znižuje riziko vzniknutia veľkej a nepeknej jazvy.

Ideálna koncentrácia alebo čím viac, tým lepšie?

Ak si aj vy myslíte, že čím viac kyseliny hyalurónovej do pokožky dostanete, tým lepšie, mýlite sa. Aj tu platí staré známe „všetko s mierou“. Príliš vysoké množstvo kyseliny hyalurónovej v kozmetickom produkte môže mať na pokožku negatívny vplyv a dokonca aj spôsobovať zápaly.

Ideálna koncentrácia kyseliny hyalurónovej je okolo 2%. Ak máte pokožku citlivú, náchylnú na zápaly a podráždenia, je lepšie siahnúť po kozmetike, ktorá obsahuje menej ako 2% hyalurónu.

Sérum kyselina hyalurónová s pipetkou

Kyselina hyalurónová v make-upe – áno alebo nie?

Make-up, ktorý pokožku hydratuje počas dňa. To znie výborne. Jeho účinnosť je ale otázna. Malé molekuly kyseliny hyalurónovej môžu spôsobiť preniknutie iných zložiek z make-upu do vnútra pokožky, čo môže spôsobiť alergické reakcie alebo podráždenie. Tiež môže byť problém v zložení make-upu. Ak obsahuje látky, ktoré bránia prieniku hyalurónu do pokožky, nedočkáte sa žiadnych pozitívnych výsledkov.

Ak siahnete po produktoch na líčenie s vysokomolekulárnou kyselinou hyalurónovou, riskujete dehydratáciu pokožky. Molekuly haylurónu kvôli ďalším zložkám make-upu nebudú môcť získavať vlhkosť z okolia a budú ju čerpať z pokožky.

Z vedeckého hľadiska make-up s obsahom kyseliny hyalurónovej nemá takmer žiadne hydratačné vlastnosti. Krémy a séra poskytnú pokožke oveľa viac hydratácie.

Druhy kyseliny hyalurónovej

Určite ste sa už stretli s pojmami ako nízkomolekulárna a vysokomolekulárna kyselina hyalurónová. To ale nie je všetko. Existuje niekoľko ďalších druhov tejto látky. Ich vlastnosti sa mierne odlišujú:

 • hydrolizovaná kyselina hyalurónová – molekuly sú malé a ľahko prenikajú hlbšie do pokožky, kde sa postarajú o jej hydratáciu. Vznikli rozbitím pôvodných veľkých molekúl. Veľkosť jednotlivých častí sa pohybuje v rozmedzí 100 až 300 kDa
 • acetylovaný hyaluronát sodný – priľne k povrchu pokožky a zostáva na nej aj keď si tvár umyjete. Poskytne tak pokožke dlhotrvajúcu hydratáciu, až 12 hodín. Má väčšie a dlhšie hydratačné vlastnosti ako klasická kyselina hyalurónová.
 • hyaluronát sodný – zväčša ide o vysokomolekulárnu kyselinu hyalurónovu, ktorá zostáva na povrchu pokožky, kde vytvorí ochranný film a bráni odparovaniu vody z kože. Táto zložka môže mať aj menšie molekuly, ktoré preniknú hlbšie do pokožky. V kombinácii s čistým hyalurónom sa ich účinky znásobujú.

Veľkosť molekúl

Dalton je jednotka atómovej hmotnosti. Čím väčšia je hmotnosť atómu, tým väčšiu má molekula hmotnosť aj veľkosť. Podľa najnovších štúdií je pre pokožku najprijateľnejšou veľkosťou molekula kyseliny hyalurónovej s veľkosťou od 50 kDa do 130 kDa. Molekuly v tomto rozmedzí prechádza do hlbších vrstiev kože.

Vyhľadenie vrások pred a po

Vysokomolekulárna kyselina hyalurónová

Za vysokomolekulárne sa považujú molekuly s veľkosťou 500 kDa a viac. Čím väčšie sú molekuly, tým ťažšie prenikajú do pokožky. Ich účinok sa prejavuje len vo vrchnej vrstve pokožky a má krátkodobý efekt.

Príliš veľké molekuly môžu dokonca spôsobiť vysušovanie pokožky. Hyalurón ostane na povrchu pleti, kde sa snaží získať vodu. Zvyčajne na to postačí vlhkosť vo vzduchu, ale ak sa pohybujete v suchom prašnom prostredí, molekuly nemajú odkiaľ čerpať vodu, a tak ju začnu odoberať pokožke.

Po použití prípravku s veľkými molekulami a následnom opláchnutí vodou, sa pleť môže zdať jemná a hebká, ale je to len vďaka tenučkému filmu hyalurónu na povrchu. Tento efekt vydrží len pár hodín.

Ak je vaša pokožka dostatočne hydratovaná, môžete pokojne siahnuť aj po takýchto produktoch. Veľké molekuly kyseliny hyalurónovej vytvoria na pleti ochranný film, ktorý môže pomôcť iným aktívnym látkam (rozpustným vo vode) preniknúť hlbšie do pokožky. Na časté používanie tejto kozmetiky si dávajte pozor. Ani sa nenazdáte a môžete mať problémy so suchou pleťou.

Nízkomolekulárna kyselina hyalurónová

Ani menšie molekuly nie sú pre pokožku bezproblémové. Najnižšia molekulová hmotnosť hyalurónu, s ktorou sa môžete stretnúť je 50 kDa. Ich účinok na pleť môže byť negatívny. Molekula s takouto hmotnosťou sa považuje za ultra-nízku molekulu. Na ultra-nízku molekulu sa môžu naviazať nečistoty (rôzne chemikálie, ktoré sú súčasťou kozmetiky, baktérie, toxíny...) a spôsobiť zápal v hlbšej vrstve pokožky. Samotná kyselina hyalurónová tento zápal nespôsobí, ale nečistoty, ktoré so sebou prinesie.

Aká je najlepšia veľkosť molekúl?

V kozmeticke sa najčastejšie používa nízkomolekulárna kyselina hyalurónová s veľkosťou molekúl od 100 do 300 kDa.

Najlepšie výsledky dosiahnete požívaním kozmetiky s kyselinou hyalurónovou, ktorá má hmotnosťou molekúl 130 kDa. Po 60 dňoch pravidelného používania sa zredukovali vrásky a pružnosť pokožky sa zvýšila o 20%. Priaznivý vplyv na pokožku majú všetky zvyšné veľkosti, len ich výsledný efekt je slabší a aj menej trvácny.

Kolagén, kyselina hyalurónová a elastín vekom klesajú

Výsledok závisí od stavu vašej pokožky

Takže, aká kyselina hyalurónová je najlepšia? Na túto otázku vám presne neodpovie nikto. Účinok je závisli od stavu vašej pokožky.

Najlepšie je siahnuť po produktoch, ktoré obsahujú viac druhov. Najčastejšie sa stretnete s kozmetikou, ktorá obsahuje dva druhy – vysokomolekulárnu a nízkomolekulárnu. Pokožka je tak hydratovaná nie len na povrchu, ale aj v hlbších vrstvách. Vrásky sú vypĺňané zvnútra, v´daka čomu je efekt trvácnejší. Ojedinele sa môžete stretnúť aj s kozmetikou, ktorá obsahuje kyselinu hyalurónovú v troch až piatich veľkostiach.

Nežiaduce účinky kyseliny hyalurónovej

Kyselina hyalurónová je bezpečná látka. Keďže sa prirodzene nachádza v organizme, alergické reakcie sú veľmi zriedkavé.

Aký vplyv má kyselina hyalurónová na tehotné a dojčiace ženy sa zatiaľ presne nevie. Predpokladá sa, že podanie hyalurónu injekčne (do kĺbu) je bezpečné. Užívanie tejto látky orálne (formou tabletiek) alebo v kozmetike sa pre tehotné a dojčiace ženy neodporúča, keďže nemáme dostatok informácií o tom, ako kyselina hyalurónová ovplyvňuje plod a materské mlieko.

Užívaniu tejto látky by sa mali vyhýbať aj onkologickí pacienti. Niektoré štúdie naznačujú, že môže spôsobiť rýchlejší rast nádorov.

Porovnanie produktov s kyselinou hyalurónovou

O účinkoch kyseliny hyalurónovej na pokožku niet najmenších pochybností. Vybrať si ale taký produkt, ktorý pleť omladí, osvieži, rozjasní, vyhladí a vypne, môže byť náročnejšie.

Hyalurmed Beauty Drops 15 ml

Sérum s kyselinou hyalurónovou Hyalurmed Beauty Drops

 • intenzívna starostlivosť o zrelšiu a dehydrovanú pleť
 • zmes 3 druhov kyseliny hyalurónovej s rôznou veľkosťou molekúl

Hyalurmed Beauty Drops je vhodný na intenzívnu starostlivosť o zrelšiu, dehydratovanúunavenú pleť. Pomôže spomaliť starnutie pleti intenzívnou hydratáciou a zvýšením jej obranyschopnosti.

Obsahuje patentovanú látku CUBE 3, čo je v podstate zmes troch druhov kyseliny hyalurónovej s rôznou molekulovou hmotnosťou. Hyalurón prenikne do rôznych úrovní pokožky, hydratuje ju, vypne a vyhladí vrásky. V kombinácii s vitamínom B3 a alantoínom (výťažok zo slimačieho slizu) podporuje regeneráciu kožných buniek, zvyšuje hydratačné účinky kyseliny hyalurónovej. Ďalšie zložky produktu (vitamín F, UREA ) zvyšujú obranyschopnosť pleti, majú antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, zabraňujú tvorbe ekzémov a zmierňujú svrbenie. Vďaka výťažku z harmančeka je Hyalurmed Beauty Drops vhodný aj na upokojenie citlivej pleti.

Cena Hyalurmed Beauty Drops je približne 25,00€.

Množstvo: 15ml

Hyalurmed Beauty Drop

Prírodná kozmetika Saloos kyselina hyalurónová

 • Saloos sérum kyselina hyalurónovápre všetky typy pleti
 • prírodná kozmetika s viac ako 2% kyseliny hyalurónovej
 • 2 druhy kyseliny hyalurónovej

Prírodné hyalurónové sérum Saloos obsahuje dva druhy kyseliny hyalurónovej. Vysokomolekulárnu, ktorá sa postará o okamžité omladenie a hydratáciu pokožky na jej povrchu a nízkomolekulárnu, ktorá hydratuje a vyživuje pokožku v hlbších vrstvách. Vďaka nej si pleť udrží mladistvý vzhľad dlhšie.

Súčasťou tohto prípravku je aj patentovaný komplex Fucocert, ktorý podporuje regeneráciu buniek, dodáva pokožke sviežosť a rozjasní ju. V kombinácii s kyselinou hyalurónovou je pleť nie len hladšia a pružnejšia, ale aj vitálnejšia a mladšia.

Saloos kyselina hyalurónová sérum patrí medzi prírodnú kozmetiku a obsahuje viac ako 2% kyseliny hyalurónovej čo je maximálna možná koncentrácia, aby mala na pokožku priaznivý vplyv.

Cena produktu je približne 9,00€

Množstvo: 15ml

Saloos sérum s kyselinou hyalurónovou

Loreal Revitalift Filler sérum

 • vysoká koncentrácia nízkomolekulárnej kyseliny hyalurónovej
 • všetky typy pleti, hlavne zrelá pleť s vráskami

Sérum Loreal Revitalift Filler obsahuje 10-krát viac kyseliny hyalurónovej, než iná kozmetika tejto značky. Vyplňujúce hyalurónové sérum obsahuje menšie molekuly, ktoré sa dostanú do hlbších vrstiev pokožky. Vysoký obsah účinnej látky je dostatočnou zárukou hydratácie pleti vo vnútri pokožky. Tá sa z vnútra vypne a redukuje vrásky aj na povrchu.

Hyalurón v pokožke nasiakne vodu a zväčší svoj objem, čím vyhladí vrásky, spevní a omladí pleť. Podporí tvorbu kolagénu a zvýši tak jej pružnosť a elasticitu.

Sérum Loreal Revitalift Filler

Keďže sérum Loreal Revitalift Filler obsahuje nízkomolekulárnu kyselinu hyalurónovú jeho účinky sa prejavia až po mesiaci pravidelného používania.

Testovanie účinku priniesli zaujímavú výsledky - pleť je plnšia o 27%, zmenšenie vrások okolo očí o  20% a vrások pri hornej pere o 15%. Aj keď si na výsledný efekt musíte pár týždňov počkať mladistvý vzhľad, plnšia a pevnejšia pleť bez vrások vydržia dlhšie.

Za Loreal Revitalift Filler sérum zaplatíte okolo 17,00€.

Množstvo: 16ml

Loreal Revitalift Filler

Eucerin Hyaluron Filler

Nočné sérum s kyselinou hyalurónovou Eucerin Hyaluron Filler

 • vhodné pre všetky typy pleti, hlavne pre zrelú pleť
 • nízkomolekulárna kyselina hyalurónová
 • vysokomolekulárna kyselina hyalurónová

Eucerin Hyaluron Filler je nočné sérum určené na omladenie a vyhladenie pleti. Tento produkt má dvojitý účinok a stará sa o pleť zvonku aj zvnútra. Po mesiaci pravidelného požívania bude vaša pleť o 90% hladšia, jasnejšia, vypnutejšia, pevnejšia, jemnejšia a zjemnia sa aj póry.

Hyalurón v Eucerin Hyaluron Filler má dve veľkosti molekúl, ktoré účinkujú vo vnútri a aj na povrchu pokožky. Sérum nanesiete večer na pleť a už ráno vďaka vysokomolekulárnej HA môžete vidieť zlepšenie stavu pokožky. Účinky nízkomolekulárnej kyseliny hyalurónovej sa prejavujú vo vnútri pokožky.

Pleť je hydratovaná na povrchu a aj v hlbších vrstvách, čím sa zmierňujú až strácajú vrásky, pokožka je vypnutejšia a hladšia. Ďalšie účinné látky tejto kozmetiky (ovocné kyseliny a glycín saponín) pomáhajú odstraňovať odumreté kožné bunky a v bunkách podporujú tvorbu vlastnej HA.

Cena Eucerin Hyaluron Filler vyplňujúceho séra je približne 39,00€.

Množstvo: 30ml

Eucerin Hyaluron Filler

Nivea Hyaluron Cellular Filler

 • Nivea hyaluron Cellular Fillerpre všetky typy pleti, hlavne zrelú
 • nízkomolekulárna kyselina hyalurónová

Vyplňujúce sérum Nivea Hyaluron Cellular Filler s kyselinou hyalurónovou patrí do skupiny anti-aging produktov, je vhodné pre všetky typy pleti, avšak predovšetkým ako súčasť starostlivosti zrelej pleti. Sérum obsahuje nízkomolekulárnu kyselinu hyalurónovú a 20% glycerínu, ktorá ihneď po nanesení preniká do pokožky a začína ju hydratovať. Hĺbková hydratácia sa síce neprejaví okamžite, ale pravidelným užívaním sa jej stav stále zlepšuje.

Redukuje vrásky, zvyšuje pružnosť kože, podporuje tvorbu kolagénu a pleť osviežuje. Nakoľko sa hyalurón dostáva do hlbších vrstiev pokožky zmierňuje viditeľnosť jemných aj hlbších vrások. Pokožka je vyživená, pevnejšia a pružnejšia.

Cena Nivea Hyaluron Cellular Filler séra je približne 12,00€.

Množstvo: 30ml

Nivea Hyaluron Cellular Filler

Eveline Cosmetics Hyaluron Clinic 3v1

Eveline Hyaluron sérum 3v1

 • všetky typy pleti
 • 1 druh kyseliny hyalurónovej

Hydratačné sérum Eveline Hyaluron Clinic 3v1 je vhodné pre všetky typy pleti. Pokožku rozjasní, osvieži a zvýši jej obranyschopnosť. Sérum obsahuje kyselinu hyalurónovu a ďalšie látky, ktoré zvyšujú a udržujú v koži vlhkosť.

Okrem kyseliny hyalurónovej, ktorá pokožku hydratuje a vyhladzuje mimické vrásky, obsahuje aj vitamín B5 a ďalšie zložky, ktoré pleť upokojujú, zachytávajú voľné radikály, podporujú regeneráciu buniek, spevňujú a tonizujú pokožku. Pleť je svieža, vitálna a má mladistvý vzhľad. Sérum je možné aplikovať aj pod make-up. Predlžuje jeho trvanlivosť.

Cena Eveline Hyaluron Clinic je približne 7,00€

Množstvo: 110ml

Evelin sérum s kyselinou hyalurónovou 3v1

Ryor kyselina hyalurónová gél

 • Ryor gél s kyselinou hyalurónovoupre všetky typy pleti a vekové kategórie
 • obsahuje nízkomolekulárnu kyselinu hyalurónovú

Gél s kyselinou hyalurónovou Ryor je vhodný pre všetky typy pleti a pre všetky vekové kategórie. Pokožku intenzívne hydratuje, postupne vyhladzuje vrásky a predchádza ich tvorbe.

Obsahuje nízkomolekulárnu kyselinu hyalurónovú, takže na účinky tohto gélu si budete musieť pár dní (cca mesiac a viac) počkať.

Nízkomolekulárna HA prenikne do hlbších vrstiev pokožky, kde ju hydratuje a zvýši jej pružnosť. Nezostáva na povrchu pokožky, takže nevytvára ochrannú bariéru pred vonkajšími vplyvmi.

Cena produktu Ryor kyselina hyalurónová gél sa pohybuje okolo 7,00€.

Množstvo: 30ml

Ryor gél s kyselinou hyalurónovou