Chemikálie v kozmetike môžu ovplyvňovať hormóny a pubertu u dievčat


Podľa vedcov z Kalifornskej univerzity pravidelný kontakt s chemikáliami, ktoré sa bežne používajú v kozmetike, môže zapríčiniť skorší nástup puberty u dievčat.

V štúdií sa zamerali na vplyv chemikálií na hormóny, ktoré podporujú rast a vývoj detí. Štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Human Reproduction a skúmala prítomnosť ftalátov, parabénov a fenolov v moči u tehotných žien a detí.

Tínedžerky v puberte, ako chemikálie ovplyvňujú nástup puberty?

Ktorým chemikáliam v kozmetike by ste sa mali vyhýbať?

Ftaláty sa používajú ako zmäkčovadlo PVC plastov v množstve výrobkov: oblečenie, stavebný materiál, hračky, obaly na potraviny, kozmetika aj medicínske výrobky. Používanie týchto látok reguluje Európska únia, ktorá povolila maximálnu koncentráciu 0,1%. Použitie niektorých druhov ftalátov je úplne zakázané v hračkách a v produktoch starostlivosti o deti.

Ftaláty môžu byť súčasťou vonných zložiek v mydlách, šampónoch, deodorantoch, parfumoch, krémoch – vo všetkom, čo je umelo parfumované.

Parabény sú konzervačné látky ropného pôvodu, ktoré vďaka antibakteriálnemu účinku, výrazne predlžujú životnosť kozmetiky. Môžu sa nachádzať vo všetkých produktoch – v dekoratívnej kozmetike, v produktoch starostlivosti o telo, ale aj pre deti. Nie všetky parabény sú zlé a aj tu Európska únia reguluje maximálne množstvo v produkte. Niektoré parabény sa nesmú používať v kozmetike pre deti alebo pri bezoplachových produktoch.

Európska únia reguluje aj množstvo fenolov v kozmetických produktoch, napríklad mydlá a šampóny môžu obsahovať 1% fenolov a jeho alkalických solí. Okrem kozmetiky sa používajú aj v osviežovačoch vzduchu, čistiacich a pracích prostriedkoch.

Chemikálie ovplyvňujú hormonálny systém

„Našli sme dôkazy o tom, že niektoré chemikálie, ktoré sa bežne používajú v kozmetike, sú spojené so skorším nástupom puberty u dievčat. Konkrétne matky, ktoré mali v tele počas tehotenstva vyššiu hladinu dvoch chemikálií, dietylftalátu a triclosanu, mali dcéry, ktoré do puberty vstúpili skôr. Taktiež sme zistili, že dievčatá vo veku 9 rokov, s vyššou hladinou parabénov v tele, vstúpili do puberty skôr.“ - uvádza Dr. Kim Harley, docentka v odbore zdravia na Kalifornskej univerzite.

Táto štúdia sa začala už v rokoch 1999 až 2000 a testovali vzorky 338 detí a ich matiek, 179 dievčat a 159 chlapcov. Vzorky boli odoberané počas tehotenstva a v 9 roku u detí.

Vek, kedy sa dievčatá dostávajú do puberty, je čoraz nižší. Jednou z hypotéz je, že chemikálie v životnom prostredí detí, môžu v tomto hrať dôležitú úlohu. Výsledok tejto štúdie túto hypotézu podporuje.

Tehotná žena

Prečo je to dôležité?

Skoršia puberta u dievčat zvyšuje riziko problémov s duševným zdravím a správania tínedžerov. Z dlhodobého hľadiska, dokonca, zvyšuje riziko rakoviny prsníka a vaječníkov.

Nástup puberty sa v priebehu rokov skracuje a dôležitými faktormi je aj etnická príslušnosť a nadváha a obezita u detí. Aj keď na zistenie presných účinkov je potrebný ďalší výskum, podľa Dr. Ali Abbara je obmedzenie používania chemikálií v domácnostiach dôležité, aby ste zabránili možnému negatívnemu vplyvu na hormóny nie len u detí.