Slovenská prírodná kozmetika


Dokážu slovenskí výrobcovia prírodnej kozmetiky konkurovať zahraničnej? Pozreli sme sa bližšie na niekoľko slovenských značiek a môžeme s hrdosťou povedať, určite áno. Každá značka je niečím špecifická a jedinečná a to prenáša aj do svojich výrobkov.

Okrem čistého prírodného zloženia, si dávajú záležať aj na ekologickom pestovaní a spracovaní surovín, používajú recyklované a recyklovateľné obaly a niektorí z nich majú svoj vlastný recyklačný program.

Výhodou prírodnej kozmetiky vyrábanej u nás je, že nepotrebuje množstvo konzervačných látok, dostane sa k vám čerstvá a nemusí byť prepravovaná tisíce kilometrov.

Slovenská prírodná kozmetika

Soaphoria

Soaphoria vyrába svoju kozmetiku ručne a z čerstvých surovín. V ponuke nájdete len 100% prírodné zloženie, niektoré v organickej kvalite. Nie všetky produkty sú vegánske, niektoré obsahujú živočíšne suroviny – včelí med a vosk, ktoré pochádzajú z ekologických hospodárstiev. Vegánske produkty nájdete pod označením Vegan.

V prírodnej kozmetike Soaphoria nenájdete žiadne syntetické zložky, ani v minimálnom povolenom množstve. U väčšiny produktov tvoria základ organické oleje, maslá a vosky rastlinného pôvodu. Pri výbere pestovateľov dbajú nie len na kvalitu surovín, ale aj na spôsob spracovania a poškodzovanie životného prostredia. Niektoré extrakty z byliniek pochádzajú z ich vlastných záhrad, okolia alebo od regionálnych pestovateľov.

V kozmetických produktoch nájdete len organické oleje, maslá alebo vosky rastlinného pôvodu. Kladú dôraz na to, aby všetky prírodné ingrediencie pochádzali z ekologického hospodárstva.

V ponuke Sopahoria nájdete všetko, čo potrebujete pre komplexnú starostlivosť o vašu o pleť a telo. Odličovacie mlieka, čistiace gély, kvetové vody, peelingy, séra a krémy na mastnú, suchú, citlivú alebo normálnu pleť. Množstvo produktov na každý typ pleti či problém, ktorý vás trápi.

Babyphoria a Beautyphoria

Aby bola staroslivosť o pleť komplexná, Soaphoria rozšírila svoju výrobu aj na prírodnú dekoratívnu kozmetiku. Beautyphoria obsahuje prírodné rúže a lesky na pery, tiene a linky na oči, BB krémy a rozjasňujúcu podkladovú bázu.

Hľadáte 100% prírodnú kozmetiku pre deti? Babyphoria obsahuje len prírodné ingrediencie v najvyššej kvalite. V ponuke nájdete organické balzamy, mydlá a olejčeky.

Recyklačný program

Prírodné produkty Sopahoria nájdete nie len v e-shopoch, ale majú aj vlastné predajné stánky, kde môžete priniesť prázdne obaly. Vďaka tomu pomôžete životnému prostrediu a ušetríte peniažky z ďalšieho nákupu. Za sklenený kelímok dostanete zľavu 0,40€ a za plastový obal 0,10€. Všetky dôležité informácie o recyklačnom programe nájdete na oficiálnej stránke Soaphorie.

Kvitok

Možno ste túto prírodnú kozmetiku poznali pod názvom Navia, dnes ju už nájdete len ako Kvitok. Názov sa síce zmenil, ale kvalita ostala rovnaká.

Kvitok vsádza na jednoduchosť. Vyrábajú kvalitné a účinné produkty, ktoré majú jednoduché zloženie. Vedecké poznatky kombinujú s tradičným ľudovým liečiteľstvom a silou prírodných liečivých byliniek. V ponuke nájdete prírodnú kozmetiku pre deti, vlasy, pleť, telo, deodoranty, prírodnú ochranu pred slniečkom.

Recyklačný program a 90% recyklovateľných obalov

Okrem kvalitného obsahu, Kvitok myslí aj na balenia a recykláciu. Niektoré produkty sú balené v skle, ktoré je ťažké a krehké pri manipulácií a posielaní. Tuhé výrobky balia do papierových a kartónových obalov, ktoré sú ideálne aj na prepravu, aj na recykláciu.

Keďže vyrábajú čisto prírodné produkty, bez umelých konzervantov, niektoré z nich si vyžadujú špeciálnu ochranu systémom airless, ktorý chráni pred vzduchom, vodou a kontamináciou pri nanášaní. Momentálne používajú plastové obaly PLA, ktoré sa používajú aj v potravinárstve. Tento typ plastu, na báze kukuričného škrobu, je biologicky rozložiteľný a kompostovateľný.

Vrámci vlastného recyklačného programu zbierajú sklenené tégliky a fľaše, PLA fľaše a tégliky, za ktoré dostanete priamo na ich e-shope zľavu 0,20€ za kus.

Modrá púpava

Rodinná firma Modrá púpava vyrába prírodnú kozmetiku podľa filozofie Slow beauty – neuponáhľaná a udržateľná starostlivosť o krásu. Ide o myšlienku uvedomelej prirodzenej krásy, prírodných a ekologických prípravkov, obalov a výroby. Pri výrobe používajú suroviny v prirodzenej podobe - nerafinované oleje a nehydrogenozované maslá.

V tejto filozofii sa ukrýva nie len prírodné zloženie, ale aj prirodzené spracovanie, bez urýchľovania a ekologické balenie. Poctivé bylinné extrakty sú náročnejšie na spracovanie, ale práve to im dodáva unikátnosť a silu. Aj napriek tomu, že plastové obaly sú lepšie na manipuláciu a sú aj lacnejšie, nepoužívajú ich. Kozmetiku balia do sklenených dóz a fľašiek, ktoré môžete znovu použiť alebo dať na recykláciu. A keďže rastlinné zložky sú náchylné na svetlo, produkty od Modrej púpavy nájdete v tmavých sklenených obaloch.

Slow beauty je komplexná filozofia a v Modrej púpave sa premieta do všetkých časti firmy.

  • Obmedzenie toxických látok - nenájdete žiadne umelé látky, ktoré by po zmytí mohli kontaminovať a uškodiť prírode.
  • Obmedzenie produkcie emisií - žiadny palmový olej, čo najkratší dodávateľský reťazec a výrobné postupy, ktoré čo najmenej zaťažia planétu. Ingrediencie aj obaly od lokálnych pestovateľov a výrobcov.
  • Efektivita a minimalizmus - budovanie zmysluplných vzťahov a citov, vnútorná krása. 
  • Ekologické suroviny - používanie vlastnoručne vyrobených surovín a surovín v prirodzenej podobe, bez zbytočných chemických úprav.
  • Zero waste - vysoká koncentrácia účinných látok bez pridanej vody minimalizuje množstvo a veľkosť obalov a uprednostnenie sklenených obalov pred plastovými.
  • Výsadba stromov - nie len prijímať dary z prírody, ale aj jej aktívne pomáhať.

V ponuke kozmetiky Modrá púpava nájdete kozmetiku na každý problém: akné, jazvičky,vrásky, ekzém, rozšírené žilky, strie, vypadávanie vlasov, ale aj prírodné výživové doplnky.

Modrá púpava

Mylo

Prírodná kozmetika Mylo začínala s výrobou ručne robených mydiel. Časom sa ich portfólio rozrástlo o pleťové oleje, produkty na čistenie pleti a odličovanie, krémy, peelingy, masky, tuhé šampóny a kondicionéry. V portfóliu Mylo nájdete mydlo pre každý typ pleti.

Filozofia značky:

  • čistota – starostlivosť bez zaťaženia umelými látkami,
  • jednoduchosť – jednoduché a účinné zloženie, jednoduchý dizajn,
  • príroda – najkvalitnejšie prírodné zložky, účinné, bezpečné a ekologické.

Väčšina kozmetických produktov bola doteraz balená v skle. Nevýhoda skla je, že je ťažké na prepravu a krehké. Preto niektoré výrobky budú balené do bioplastu z cukrovej trstiny a zo 100% plastového recyklátu.

Ponio

Prírodnú kozmetiku Ponio preslávila výroba šampúchov a pazúchov. Šampúch je tuhý šampón a pazúch je prírodný deodorant. Všetky produkty sú nie len úplne prírodné, ale aj vegánske. Tuhé výrobky sú balené v kartónových obaloch. Krémy si môžete objednať v klasickom plastovom obale alebo v kompostovateľnom ekologickom kelímku, ktorý vydrží približne 3 týždne.

Ak bývate v okolí Zvolenu, môžete si naplniť kozmetiku do vlastných nádob. Stačí urobiť objednávku na e-shope Ponio, označiť svoj obal číslom objednávky a odovzdať na pokladni alebo vložiť do Ponio boxu pri vchode. Produkty Ponio nájdete aj v bezobalových obchodíkoch po celom Slovensku, kde si môžete ich produkty zakúpiť alebo naplniť do vlastnej nádobky. 

Šampúchy a Pazúchy

Ponio je priekopníkom tuhej prírodnej kozmetiky na Slovensku. Šampúchy nie sú jedinou zaujímavou kozmetikou, ktorú v Ponio nájdete. Pazúchyprírodné deodoranty s príjemnou pivonkovou alebo ružovou, sviežou citrónovou, eukalyptovou či pomarančovou vôňou.

Masážne kocky môžete použiť po sprche, namiesto telového mlieka. Aj keď sú tuhé, pri teplote ľudského tela sa začnú rozpúšťať. Sú výživnejšie a mastnejšie než klasické telové mlieka, neobsahujú žiadne syntetické látky a vďaka svojej tuhosti môžu byť balené v papierovom obale.

Two Cosmetics

Slovenská prírodná kozmetika 2SIS vznikla v roku 2016 a už o 3 roky neskôr prešla veľkou zmenou. Zmenil sa názov na Two Cosmetics, redizajnovali obaly a eshop. Čo sa nezmenilo je kvalita produktov a ručná výroba. Aj nový názov predstavuje 2 hlavné prírodné ingrediencie a 2 ľudí, ktorí za touto značkou stoja.

Ako prvý výrobca prírodnej kozmetiky na Slovensku získali certifikát Vegan Society, ktorý je zárukou, že v produkte nenájdete žiadnu látku živočíšneho pôvodu. Ale pozor, nie všetky produkty sú vegánske, preto musíte dať pozor a skontroľovať si obal.

Produkty Two Cosmetics lahodí nie len oku, ale aj nosu a hlavne pokožke. V ponuke nájdete kozmetiku určenú na starostlivosť o pleť, telo aj vlasy, ochranu pred slnkom, prírodné produkty pre detičky a tehuľky, ale aj produkty pre ekologickú domácnosť.

Sprchové gély, mydlá a maslá obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré pokožku vyživia a hydratujú. Ak ste už počuli o sprchovom želé, nájdete ho práve v ponuke Two Cosmetics. Stačí ho len nabrať z kelímku, rozpeniť v rukách, na tele alebo na špongii a použiť ako klasický sprchový gél. Príjemná vôňa jahôd, malín, citrónu alebo levandule bude s vami celý deň. Nechýbajú ani krémy na suchú, citlivú alebo mastnú pleť, hydratačné alebo výživné séra, hydroláty a oleje. Na svoje si tu prídu aj mamičky. Výživné krémy a oleje na strie, ale aj krémy pre najjemnejšiu detskú pokožku z prírodných zložiek si rýchlo obľúbite.

Ťuli a Ťuli

Za vznikom prírodnej kozmetiky Ťuli a Ťuli stojí dnes už 6 ročný chlapček Matej so silným atopickým ekzémom. Tento zdravotný problém vnukol jeho mame Lenke myšlienku vyrobiť prírodnú kozmetiku, ktorá mu pomôže.

Momentálne majú v ponuke 60 produktov pre komplexnú prírodnú starostlivosť o telo, tvár, vlasy, pre dojčiace mamičky a tehotné, repelenty, esenciálne oleje a prírodnú detskú kozmetiku, ktorá má názov po malom „zakladateľovi“ Matej Bublinka.

Na výrobu používajú bio panenské oleje, prírodné esenciálne oleje z byliniek a ovocia, bio včelí vosk a maslá z prírodných zdrojov. Ťuli a Ťuli je dôkazom toho, že kvalitná a prvotriedna prírodná kozmetika sa dá vyrobiť aj bez sulfátov, umelých farbív a parfumov, parabénov a ďalších syntetických látok.

Výrobky Ťuli a Ťuli sú nie len čisto prírodné, ale aj poctivo vyrábané a varené na sporáku, bez zbytočného ďalšieho technologické spracovania. Suroviny pochádzajú od certifikovaných BIO pestovateľov.

Väčšina produktov je balených v skle alebo kartóne. Obaly môžete vrátiť na predajných trhoch, v partnerských predajniach alebo priamo v prevádzke v Malackách. Viac o recyklačnom programe sa dočítate na oficiálnej stránke Ťuli a Ťuli.

Ťuli a Ťuli

MusK

Mydláreň u slečny Kaplánovej, MusK, je svet plný ručne vyrábaných produktov a vôní, ktorého cieľom je prinášať kozmetiku s jednoduchým a zrozumiteľným zložením. Jednotlivé ingrediencie sú starostlivo vyberané s ohľadom na životné prostredie. Všetky mydlá sú vyrábané tradične - ručne a procesom za studena.

Každé mydlo je unikátne. Hlavné zložky tvoria oleje – olivový, kokosový, ricínový, slnečnicový, kakaové maslo a včelí vosk. Niektoré sú obohatené o bylinky, čierne uhlie, íly, koreniny... Esenciálne oleje mydlám pridajú nie len vôňu, ale aj liečivé účinky.

Postupne sa sortiment prírodných mydiel rozšíril a dnes nájdete v ponuke aj tuhé šampóny, oleje a maslá, séra a soli do kúpeľa. A čo by to bol za mydlový svet bez mydelničiek - keramické, drevené, s ornamentami, so srdiečkom - a šampóničiek, kde si môžete odložiť svoj tuhý šampón.

Yemna

Ak vám tento názov nič nehovorí, možno je to preto, že aj oni zmenili svoj názov. Predtým ste ich mohli poznať ako My-Sys a tento názov bol odvodený z mena zaklateľky Sylvie a mydla. Nový názov sa vyformoval sám, z recenzií spokojných zákazníkov, ktoré väčšinou obsahovali slovo „jemné“. Odtlačok prsta je symbol ručnej práce a dotyku, ktorá v Yemne stále pretrváva a nenahradili ju stroje.

V produktoch používajú kvalitné suroviny, rastlinné oleje a maslá v bio kvalite, éterické oleje, minerálne hliny, lokálne aj exotické bylinky a prírodné vonné zložky získavané parnou destiláciou. Prírodná kozmetika Yemne je vyrábaná v menších množstvách, aby vydržala čo najdlhšie čerstvá. 90% produktov je vegánskych a 80% tvoria BIO zložky. Cieľom je vytvárať prírodnú kozmetiku s jednoduchým zložením, vhodnú pre celú rodinu.

V ponuke Yemne nájdete prírodné mydlá, šampóny a kondicionéry na vlasy, telovú kozmetiku a prírodné deodoranty, balzamy na pery, pleťové oleje, ale aj prípravky na čistenie pleti.

Yemna prírodná kozmetika

Malinna°

Rodinná firma Malinna° vyrába prírodné produkty s originálnou receptúrou, v ktorých sa spájajú pozitívne účinky rastlinných olejov a extraktov, prírodných solí a esenciálnych olejov. Malinna° nevyrába len kozmetiku, ale aj výživové doplnky, tzv elixíry. Na testovaní spolupracujú s mikrobiológmi, lekármi a farmaceutmi.

Vo svojich produktoch používajú tie najkvalitnejšie suroviny a špeciálne spracované bylinky bez pridania umelých látok. Ingrediencie nakupujú z kontrolovateľných malých hospodárstiev a podporujú lokálnych pestovateľov. Nakoľko nie všetky ingrediencie sa dajú vypestovať v našich podmienkach, niektoré zložky dovážajú z EU aj zo sveta. V roku 2020 sa im podarilo skolaudovať svoju vlastnú bezodpadovú halu v Česku.

V ponuke nájdete prírodné výživové doplnky – elixíry, ktoré sa riedia s vodou. Obsahujú esenciálne oleje, soli, vitamíny, minerály... kozmetiku na vlasy, pleť aj telo.