Kyselina polyglutámová: nahradí kyselinu hyalurónovu?


Najpoužívanejšou a najznámejšou hydratačnou zložkou sa stala kyselina hyalurónová. Prvenstvo si zaslúžila hlavne pre svoju schopnosť zväčšiť až 2000 násobne svoj objem, a tým vyplniť vrásky a spevniť pokožku. Čo by ste ale povedali na látku, ktorá má 2- až 3-násobne väčší hydratačný účinok?

Prírodná kyselina polyglutámová

Kyselina polyglutámová je v kozmetickom priemysle novinkou. Ide o univerzálnu prísadu, ktorá sa môže jesť, nanášať na pokožku a je rozpustná vo vode. Nie je toxická a nezaťažuje životné prostredie, pretože je biologicky odbúrateľná.

Účinok tohto superabsorpčného hydrogélu je podobný ako pri kyseline hyalurónovej. Nasaje obrovské množstvo vody, ktoré postupne uvoľňuje alebo zadržiava v závislosti od prostredia.

Žena so suchou a popraskanou pokožkou

Chráni kyselinu hyalurónovú, kolagén a elastín

Účinky kyseliny hyalurónovej a kyseliny polyglutámovej v pokožke sa nerušia, ale dopĺňajú. Kyselina hyalurónová je látka prirodzene sa vyskytujúca v organizme, a preto jej používanie nemá vedľajšie účinky. Ako už určite viete, s pribúdajúcimi rokmi sa množstvo hyalurónu v pokožke znižuje. Rozklad kyseliny hyalurónovej zapríčiňuje enzým hyaluronidáza.

Tento enzým štiepi kyselinu hyalurónovú v medzibunkovom priestore a umožňuje preniknutiu baktérií do tkanív. Podporuje šírenie infekcií a nádorov. Práve kyselina polyglutámová spomaľuje účinok tohto enzýmu a tým udržuje v pokožke kyselinu hyalurónovú, kolagén aj elastín.

Takže vďaka kyseline polyglutámovej si pokožka udrží viac kyseliny hyalurónovej, kolagénu a elastínu. Navyše bude dôkladne hydratovaná a efekt vyplnenia pleti vydrží dlhšie.

Účinok kyseliny polyglutámovej

  • lepší hydratačný účinok ako kyselina hyalurónová,
  • omladzuje a spevňuje pokožku,
  • vypĺňa vrásky a predchádza ich vzniku,
  • chráni kyselinu hyalurónovú, kolagén a elastín, vďaka čomu účinne spomaľuje starnutie pleti,
  • vytvára ochráni filter, ktorý bráni odparovaniu vlhkosti z pokožky,
  • podporuje tvorbu elastínu a kolagénu v pokožke,
  • celkovo zlepšuje stav pokožky.

Niekoľko štúdií porovnávalo účinok kozmetiky s kyselinou hylaurónovou a kolagénom s účinkami kyseliny polyglutámovej. Ukázalo sa, že po 4 týždňoch pri pravidelnom používaní bola elasticita pokožky lepšia.

Kozmetiku s kyselinou polyglutámovou môžete používať v lete aj v zime. Ochranný filter, ktorý sa na pokožke vytvorí, zmierňuje začervenanie a podráždenie, ktoré spôsobujú vonkajšie podnety.

Nanášanie krému

Je lepšia kyselina hyalurónová alebo polyglutámová?

Podľa odborníkov by tieto dve látky nemali stáť proti sebe. Obidve pozitívne vplývajú na pokožku a navzájom sa výborne dopĺňajú. Nízkomolekulárna kyselina hyalurónova preniká hlbšie do pokožky, kde ju hydratuje a vypĺňa vrásky. Zatiaľ čo kyselina polyglutamánová má väčšie molekuly, hydratuje pleť na povrchu, vytvára ochranu vrstvu a chráni hyalurón, kolagén a elastín pred rozpadom.

Ako túto kyselinu používať?

Určite nevyhadzujte kozmetiku s kyselinou hyalurónovou, ale kombinujte ich. Dosiahnete ideálnu hydratáciu a ochranu pre udržanie zdravej, hladkej a pevnej pleti. Každú hydratačnú kozmetiku nanášajte na vyčistenú pleť, aby nič nebránilo preniknutiu látok a aby sa spolu s účinnými látkami nedostali do pokožky aj nečistoty. Ak používate niekoľko druhov prípravkov, kozmetiku s kyselinou polyglutámovou by ste mali nanášať ako poslednú.

Ochranný film, ktorý kyselina vytvorí na pokožke, nezabráni len úniku vlhkosti, ale uzamkne v pokožke výživné látky.

Kozmetika s kyselinou polyglutámovou našla uplatnenie nie len v starostlivosti o pleť, ale aj v prípravkoch na vlasy. Posilňuje a ochraňuje vlasy pred poškodením, ktoré spôsobuje farbenie a odfarbovanie.

Farbenie vlasov

Vedľajšie účinky

Doteraz neboli zistené žiadne vedľajšie účinky.

Kyselina polyglutámová pravdepodobne kyselinu hyalurónovú nenahradí, ale doplní. Budúcnosť prírodných hydratačných a anti-aging produktov je v kombinovaní týchto dvoch superzvlhčovačov.