Sú prírodné oleje vhodné na opaľovanie?


Prichádza leto a sním aj čas na kozmetiku s SPF. S teplejšími dňami trávime viac času von na slniečku a tomu by sme mali prispôsobiť aj používanú kozmetiku. Zaraďte do svojej každodennej starostlivosti o pokožku kozmetiku s ochranou pred UV lúčmi, nie len počas dovolenky alebo pri opaľovaní.

Používate kozmetiku s SPF každý deň?

Ak budete používať kozmetiku s SPF každý deň, pokožka sa vám poďakuje. Na prvom mieste, prečo je používanie dôležité, je jednoznačne zdravie pokožky - kozmetika s SPF pôsobí preventívne pred vznikom rakoviny kože. Na druhej strane, vďaka tejto kozmetike oddialite vznik vrások, pigmentových škvŕn a starnutie pleti.

Bežná, vodeodolná alebo prírodná kozmetika na opaľovanie?

Bežná kozmetika na opaľovanie obsahuje množstvo syntetických zložiek, ktoré zaťažujú pokožku aj životné prostredie. Jedným z problémov používania tejto kozmetiky je, že ak sa natriete a pôjdete sa okúpať do mora, jazera alebo do akéhokoľvek vodného zdroja, časť z kozmetiky voda zmije a umelé látky sa dostanú do vôd. Pri používaní vodeodolnej kozmetiky na opaľovanie sa dostáva do vody menšie množstvo syntetických látok. Morský život je na prítomnosť syntetických látok veľmi háklivý. Prírodná kozmetika na opaľovanie je k prírode šetrnejšia. Ľahšie a rýchlejšie sa rozkladá a menej zaťažuje životné prostredie. Na trhu nájdete aj čisto prírodnú kozmetiku, napríklad od slovenskej prírodnej kozmetiky Nobilis Tilia alebo od Soaphorie.

Čo je SPF a prečo je dôležité?

Na slnku dopĺňame vitamín D, ktorý je dôležitý pre zdravé kosti a zuby, zvyšuje imunitu, chráni pred chrípkou, osteoporózou a v neposlednom rade prispieva k dobrej nálade a zmierňuje depresie. Ale, žiaľ, slnko nie je len zdrojom vitamínu D. Starnutie pleti, pigmentové škvrny, suchá a citlivá pokožka, dokonca rakovina kože. Aj to nám môžu spôsobiť slnečné lúče, ak svoju pokožku nechránime.

Chrániť by sme sa mali pred UVA a UVB lúčmi. SPF nás chráni pred UVB žiarením, vďaka ktorému sa na jednej strane dokážeme opáliť, ale stojí aj za vytváraním pieh, pigmentových škvŕn, odumieraním kožných buniek a narušeniu DNA reťazca, ktoré môže viesť až k rakovine kože. Číslo SPF predstavuje násobok času, ktorý môžeme stráviť na slnku bez toho, aby naša pokožka sčervenala. Ak bez ochrany začne vaša pokožka červenať po 10 minútach, SPF faktor 25 zvýši tento čas 25-násobne, takže na slnku môžete stráviť 250 minút, kým pokožka začne červenať. Aj pri používaní kozmetiky s vysokým SPF malá časť žiarenia do pokožky prenikne. Toto žiarenie prispieva k tvorbe vyššie spomínaného vitamínu D.

V kozmetike na opaľovanie sa používajú dva druhy filtrov

  • Minerálny filter – na pokožke vytvorí súvislú vrstvu, ktorá dopadajúce UV žiarenie odrazí.
  • Chemický filter – pohlcuje UVB žiarenie a takto absorbovanú energiu premieňa na teplo.

SPF nás nechráni pred UVA lúčmi. Označenie ochrany pred UVA lúčmi nie je celosvetovo jednotné, preto je dôležité si prečítať, či kozmetika obsahuje aj ochranu pred týmto typom žiarenia.

Opaľovací krém SPF

SPF v prírodnej kozmetike

Možno sa prírodná kozmetika na opaľovanie nachádza aj u vás doma, len o tom neviete. Mnoho rastlinných olejov obsahuje SPF, napríklad olivový olej má SPF 8. Nieje to síce veľa, ale stačí na prechádzku v prírode alebo cestu na nákup. Okrem SPF, rastlinné oleje obsahujú aj minerály a vitamíny, ktoré udržiavajú zdravú pokožku.

Rastlinné oleje dokážu nahradiť klasickú kozmetiku na opaľovanie a zaistiť vám bronzové opálenie, poskytnúť ochranu pred UV žiarením a zároveň dodať pokožke potrebné živiny.

Olej z malinových semienok

SPF faktor pri oleji z malinových semienok sa pohybuje v rozmedzí 30 až 50. Zachytáva UVB aj UVA žiarenie a udržuje optimálnu vlhkosť v pokožke. Je vhodný aj pre citlivú pleť, pomáha pri ekzémoch, vyrážkach a iných kožných ochoreniach.

Malinový olej zo semienok obsahuje vitamín A a veľké množstvo vitamínu E, ktorý je silným antioxidantom, čo znamená, že zachytáva voľné radikály, zvyšuje imunitu pokožky, podporuje regeneráciu buniek a spomaľuje starnutie pokožky.

Olej z mrkvových semienok

Hodnota ochranného faktoru sa pochybuje v rozpätí od 30 do 40, ale na rozdiel od oleja zo semienok malín, chráni len pred UVB žiarením.

Dajte si veľký pozor pri výbere tohto oleja. Ak si ho pomýlite s mrkvovým olejom, ochrana vašej pokožky bude len 19, ale tento je zase vynikajúcim pomocníkom na udržanie a zjednotenie opálenia. Oba tieto oleje obsahujú množstvo antioxidantov, majú antiseptický účinok a ocení ich hlavne suchá a dehydrovaná pokožka. Karotén, spolu s ďalšími zložkami, má omladzujúci účinok a bráni tvorbe vrások.

Ak chcete znížiť účinok oleja z mrkvových alebo malinových semienok, môžete ich zriediť s olivovým, mandľovým, kokosovým... olejom.

Prírodné oleje na opaľovanie

Olej zo pšeničných klíčkov

Na tretie miesto v ochrane pokožky pred UV žiarením patrí olej zo pšeničných klíčkov, ktorý má SPF 22. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu E, vďaka čomu má silný antioxidačný účinok, spomaľuje starnutie pleti a zvyšuje jej obranyschopnosť. Obsahuje aj vitamíny K a B a cholín, ktoré pokožku hydratujú. Keďže olej zo pšeničných klíčkov je tmavší, po nanesení získa pokožka tmavší odtieň.

Ak máte mastnú pokožku so sklonom k akné, tento olej pre vás nebude vhodný, pretože upcháva póry.

Olivový olej

Olivový olej je výborný nie len v studenej kuchyni, ale môžete ho použiť aj na opaľovanie. Už v starom Grécku ho používali ako ochranu pred slnkom. S ochranným faktorom 7 až 9 sa zaraďuje medzi tie slabšie.

Obsahuje vitamíny A a E, zvyšuje obranyschopnosť pokožky a zachytáva voľné radikály. Oddaľuje starnutie pleti a zmierňuje tvorbu vrások. Je vhodný hlavne na suchú a podráždenú pleť alebo na jemnú pokožku detí.

Avokádový olej

Avokádový olej ma len ochranu medzi 4 až 15. Má regeneračný účinok, preto je vhodný aj pri citlivej pleti. Často sa používa v kozmetike na ekzém a psoriázu.

Obsahuje vitamíny A, D a E, draslík a beta-karotén. Pokožku vyživuje a hydratuje, chráni pred vznikom vrások, zvyšuje pružnosť a omladzuje.

Mandľový, jojobový a kokosový olej

Hodnota ochranného faktoru pri týchto olejoch je menej ako 6, takže určite nie sú vhodné na opaľovanie, ale ako rýchla záchrana pomôžu a zároveň pokožku hydratujú, zjemnia a vypnú.

Kokos a kokosový olej

Problém čistých rastlinných olejov pri opaľovaní

Nestabilné SPF je najväčším nedostatkom rastlinných olejov. Hodnota ochranného faktora sa môže pohybovať vo veľkom rozmedzí, ako to je napríklad pri oleji z malinových semienok. Výška SPF závisí od kvality oleja. Ak chcete používať rastlinné oleje na opaľovanie, nakupujte ich len od overených a dôveryhodných značiek. Olej by mal byť v tmavej, sklenej fľaške.

Na stálosť SPF, okrem kvality, vplýva aj správne skladovanie, dátum plnenia a spotreby, oxidácia, slnečné žiarenie, ale aj kontaminácia pri jeho používaní. Piesok z pláže či voda z bazéna môžu znížiť jeho kvalitu. Nikdy nepoužívajte olej po uplynutí doby spotreby. Nakoľko ide o prírodný produkt, ktorý neobsahuje konzervačné zložky, doba jeho použitia je kratšia.

Ak sa chystáte na dovolenku alebo na kúpalisko, kde strávite celý deň na slniečku, odporúčame používať namiesto rastlinných olejov prírodnú kozmetiku na opaľovanie od overených výrobcov, ktoré majú stabilizované SPF.