Najlepšia kórejská kozmetika


Francúzsko a Japonsko boli dlho považované za veľmoci kozmetického priemyslu. V posledných rokoch sa čoraz častejšie dostáva do popredia kozmetika z Kórey. Skratka K-Beauty vyjadruje kórejský vplyv na starostlivosť o pleť, kozmetické ošetrenia, rutiny a životný štýl.

Starostlivosť o pleť v Kórei je považovaná za súčasť zdravého životného štýlu. V porovnaní s inými krajinami sú spotrebitelia náročnejší a zaujímajú sa viac o jednotlivé zložky v produktoch.

Cieľom kórejskej kozmetiky je dosiahnuť prirodzenú krásu pokožky, aby ste nemuseli používať množstvo make-upu, len len jemne zjednotiť tóny pleti pomocou BB alebo CC krémov.

Kórejská kozmetika

Prečo sa kórejská kozmetika stala tak populárna?

Za najkrajšiu sa v Kórei považuje zdravá, jemná a prirodzená pleť. Ani v minulosti to nebolo inak a vrstvenie make-upu a umelá krása bola bežnejšia v iných častiach Ázie, napríklad v Japonsku a Číne. Kórejské ženy zo strednej vrstvy sa vždy snažili vyzerať prirodzene. Z týchto tradícií čerpá kórejská kozmetika dodnes.

Do popredia sa dostala hlavne vďaka BB krémom, látkovým pleťovým maskám, náplastiam na akné, vankúšikovým očným maskám, ktoré dnes už vyrábajú takmer všetky známe značky. Ale to, čo kórejské produkty posúva rýchlo dopredu, je dynamický miestny trh a silná konkurencia. Inovácie a rýchlosť uvedenia produktov na trh sú kľúčové pre prežitie značky.

Na druhej strane stoja kórejskí spotrebitelia, ktorí sa detailne zaujímajú o výrobu a účinok jednotlivých zložiek, takže kórejskí výrobcovia kozmetiky musia uspokojiť veľmi náročných zákazníkov.

Problém s citlivou pleťou

Kórejské ženy majú veľmi jemnú pokožku a „idolom krásy“ je priesvitná pleť podobná porcelánu. V porovnaní s inými krajinami majú najvyššie % citlivej pokožky, preto sa výrobcovia zameriavajú na výrobu hypoalergénnych produktov z kvalitných surovín, ktoré sú bezpečné pre všetky typy pleti.

Prevencia je na prvom mieste

Kórejci sa od mladého veku učia, aká je starostlivosť o pleť a ochrana pred slnkom dôležitá. Dôkladná starostlivosť o pleť sa pre nich stáva rutinou od detstva tak, ako u nás napríklad čistenie zubov.

V praxi sa táto prevencia prejavuje tak, že namiesto toho, aby čakali na prvé vrásky, začnú používať očný krém už v 20-tke. Nehľadajú rýchle riešenia, ako zvrátiť problém, ale riadia sa filozofiou, že dôslednosť a trpezlivosť zohráva dôležitú úlohu v účinnosti.

Jedinečné ingrediencie z prírody

Kórejská kozmetika je v popredí pri vytváraní funkčných produktov, ktoré v sebe spájajú vlastnosti liečiv, technológie a prírody. Vďaka tradičnému získavaniu a spracovaniu bylinných zložiek mnoho prípravkov obsahuje oveľa šetrnejšie zložky pochádzajúce z prírody.

V kozmetike nájdete okrem klasických byliniek ako je bambus, zelený čaj, ženšen aj včelí jed, extrakt z hľuzovky, kaktusový olej či slimačí extrakt.

Vysoká kvalita a účinnosť

Ak by za kórejskú kozmetiku nehovorili kvalita a účinnosť, nestali by sa také populárne. Produkty sú navrhované tak, aby zlepšili pleť zvnútra, nie len na jej povrchu. Hĺbkovo hydratujú, vyživujú a opravujú vnútorné poškodenia. Vďaka tomu sú výsledky dlhodobé a nie len dočasné.

Ako si vybrať ten správny produkt pre vašu pleť?

Väčšina produktov je určená pre konkrétny typ pleti alebo problém a tomu je prispôsobené aj zloženie. Preto je veľmi dôležité nájsť taký prípravok, ktorý je vhodný konkrétne pre váš typ pleti a súčasne je zameraný aj na riešenie vášho problému s pokožkou.

Starostlivosť o pleť K-Beauty odporúča sledovať zloženia produktov a podľa toho si viesť vlastný zoznam zložiek, ktoré pleti vyhovujú a ktoré jej škodia.

Kórejská kozmetika 10 krokov k dokonalej pleti

„Je to viac než rutina, je to životný štýl.“

Štandardne sa v starostlivosti o pleť odporúčajú 3-4 kroky večer a 1-2 ráno, samozrejme, závisí aj od typu a stavu pleti. V Kórei tento rituál povýšili na 10 krokov. Znie to síce komplikovane, ale keď pochopíte potreby vašej pokožky a jednotlivé kroky, môžete si ich prispôsobiť.

Dvojfázové čistenie pleti

Čističe pleti na olejovej báze – krok 1

Produkty na čistenie pleti na olejovej báze sú základom kórejskej starostlivosti a prvým krokom dvojitého čistenia. Väčšinou obsahujú makadamový, jójobový olej, olej z hroznových jadierok a pod.

Čistiaci olej alebo balzam odstráni všetky stopy vodoodolného make-upu, zvyšky SPF, prebytočný kožný maz a ďalšie nečistoty na báze oleja, ktoré sa usadili v póroch. Sú vhodné aj na čistenie suchej pleti, keďže zároveň hydratujú. Tento krok by ste mali robiť ráno aj večer.

Čističe pleti na vodnej báze – krok 2

Po olejovom prípravku nasleduje čistič pleti na vodnej báze, napríklad jemné čistiace peny, čistiace gély, pleťové vody či mlieka, ktoré odstránia nečistoty rozpustné vo vode, pot a aj zvyšky olejového čističa.

Pri väčšine kórejských čističov pleti na báze vody je uvedené aj pH, pretože vysoké pH môže pokožku vysušovať, podobne ako alkohol. Kľúčom je používať jemný hydratačný čistiaci produkt s nízkym pH. Môže obsahovať napríklad zelený čaj, ryžový alebo perlový extrakt či extrakt z hamamelu. Používajte ráno aj večer.

Exfoliácia alebo peeling pokožky – krok 3

Exfoliácia je nevyhnutná pre žiarivo a mlado vyzerajúcu pokožku, pretože odstraňuje staré odumreté bunky a nečistoty usadené v póroch, ktoré by ich mohli upchať a spôsobiť vznik bielych alebo čiernych bodiek, či pupienkov. Pravidelná exfoliácia zvyšuje absorbovateľnosť a účinnosť ďalšej kozmetiky. Exfoliáciu môžete robiť dvoma spôsobmi, mechanickým alebo chemickým peelingom.

Mechanický peeling odlupuje vrchnú vrstvu a účinok je viditeľný okamžite. Nevýhodou je, že pracuje len na povrchu pokožky a neodporúča sa pre citlivú pokožku.

Chemický peeling pomocou kyselín, najpoužívanejšie sú AHA kyseliny a kyselina salicylová, taktiež odstraňujú odumreté kožné bunky, ale pôsobia aj v hlbších vrstvách, nie len na povrchu.

Pleťová čistiaca náplasť na čierne bodky

Pleťové tonery – krok 4

Väčšina z nás, pravdepodobne, považuje toner len za doplnok, nejaký ten pomyselný krok navyše pri starostlivosti o pleť. Avšak, v kórejskej starostlivosti má svoj zmysel.

Na jednej strane slúži na dočistenie pleti od všetkých čistiacich zložiek a na druhej upravuje kožnú bariéru, vyrovnáva pH a vlhkosť, aby sa účinné látky z hydratačnej kozmetiky dostali hlbšie do pokožky.

Predstavte si pokožku ako špongiu. Je ťažké ju znova hydratovať, ak je úplne vysušená a stvrdnutá. Pleťový toner ju jemne navlhčí a pripraví na intenzívnu hydratáciu a výživu.

Pleťové esencie – krok 5

Pleťové esencie sú ľahké, rýchlo sa vstrebávajú a sú nabité koncentrovanou zmesou hydratačných, vyživujúcich alebo anti-agingových látok. Vďaka svojmu zloženiu prenikajú hlboko do pokožky, kde ju pripravujú na vstrebanie ďalších produktov s ťažšou molekulovou hmotnosťou, ako sú séra, krémy a ampulky.

Ak je pokožka dehydrovaná, je náchylnejšia na podráždenie, vrásky či ochabnutie. Ak použijete príliš ťažký krém alebo sérum s veľkými molekulami, účinné látky ostanú len na povrchu a hlbšie vrstvy ostanú bez hydratácie. Práve pleťové esencie zabezpečia, aby bola pokožka hydratovaná vo všetkých vrstvách a pripravená prijať ťažšiu kozmetiku.

Pleťové látkové masky – krok 6

Základom kórejskej starostlivosti o pleť je dvojfázové čistenie a dôkladná hĺbková hydratácia, preto látkové pleťové masky tvoria základ starostlivosti. Látka je namočená vo vysoko-koncentrovanej emulzii.

Pleťové masky používajte na vyčistenú a tonizovanú pleť. Môžete ich používať namiesto pleťových esencií. Masku nechajte pôsobiť vždy podľa toho, aký čas je uvedený na návode, väčšinou je to 15-20 minút. Pozor, nie vždy platí, že čím dlhšie, tým lepšie. Pleťové masky na zmiešanú a mastnú pleť môžu po odporúčanom čase začať pleť príliš vysušovať. Emulziu, ktorá vám ostane na pokožke, neumývajte, ale jemne vmasírujte.

Pleťovú masku môžete používať každý deň alebo raz za týždeň. Záleží od vášho typu pleti a preferencií.

Kórejské látkové masky na pleť

Séra, boostery, lokálna starostlivosť a ampulky – krok 7

Séra a ampulky sú dokonalými prípravkami na zlepšenie stavu pleti, pretože obsahujú vyššiu koncentráciu účinných látok a väčšinou sa zameriavajú na riešenie konkrétneho problému s pleťou. Akné, vrásky, pigmentové škvrny alebo akýkoľvek iný problém, v tomto kroku sa zamerajte na jeho riešenie.

Ak chcete používate viac prípravkov, napríklad ampulky aj sérum na rôzne problémy, vždy začnite tým, ktorý má najjemnejšiu a najredšiu konzistenciu. Od kozmetiky na vodnej báze po olejovú. Dajte si pozor, aby neobsahovali zložky, ktoré na seba navzájom reagujú. Môžete tým zmeniť alebo znížiť účinnosť.

Očný krém – krok 8

Pokožka okolo očí je jemnejšia a tenšia, a preto sa rýchlejšie dehydruje. Kozmetika na očné okolie sa zameriava na ochranu, zosvetlenie, hydratáciu a výživu. Nie je nutná pre každého. Ak máte opuch alebo kruhy pod očami, či jemné vrásky očný krém je pre vás to správne.

Krém nanášajte jemným poklepkávaním, pokožku by ste nemali šúchať, aby ste ju zbytočne nepodráždili.

Ak je očný krém hustejší, používajte ho po nanesení hydratačného krému. Ak je tekutejšej jemnejšej konzistencie ako hydratačný krém, použite ho ako prvý.

Hydratácia pleti – krok 9

Kozmetika na hydratáciu pleti môže mať rôzne formy – emulzia, pleťová voda alebo olej, gél, krém a pod. Ich funkciou je uzatvárať vlhkosť a výživu v pleti a zabrániť tak dehydratácií.

Hydratačnú kozmetiku si vyberajte vždy podľa typu pleti.

Ochrana pred slnkom na ráno – krok 10

V rannej rutine starostlivosti o pleť by nemala chýbať kozmetika s ochranou pred slnkom, aj keď budete väčšinu dňa vo vnútri. Je to najjednoduchší a najefektívnejší spôsob ako zabrániť predčasnému starnutiu pleti. Opaľovací krém by mal byť posledný, ktorý nanesiete, aby ste ho nezmiešali s ďalšími prípravkami, a tým neoslabili jeho účinok. Namiesto krému s SPF, môžete použiť aj make-up.

Kórejská kozmetika COSRX

Slogan kórejskej kozmetiky COSRX je „Expecting tomorrow.“ So zložkami šetrnými k pleti, ktoré zmierňujú podráždenú pokožku, chcú svojim zákazníkom poskytnúť lepšie zajtrajšky.

Za posledné roky sa značka Cosrx dostala do povedomia beauty nadšencov po celom svete. Zameriavajú sa na kvalitná zloženie s vysokým obsahom aktívnych látok a minimalistickými obalmi. Tým chcú poukázať na fakt, že nie je dôležité aký ma kozmetika obal, ale čo sa skrýva vo vnútri. Rovnako sa snažia aj o jednoduché a výstižné názvy produktov.

Holika Holika pre mladých nadšencov

Štýlove balenie a inovatívne receptúry za dostupné ceny.

Kórejskú kozmetiku Holika Holika len tak neprehliadnete. Vyznačuje sa pútavými a netradičnými obalmi pre mladých nadšencov kozmetiky, ktorí si potrpia na štýl.

Produkty sú vyrábané z kvalitných zložiek, ktorých cieľom je zvýrazniť prirodzenú krásu pokožky. Vďaka svojmu dizajnu a spolupráci s inštitútom SALK, ktorý je známy svojou špičkovou technológiou kultivácie buniek, sa stala Holika celosvetovo známou a uznávanou značkou.

Purito – jednoduché a účinné zloženie

Značka Purito sa snaží o výrobu produktov s jednoduchým zložením a bezpečnými surovinami, ktoré nedráždia citlivú pokožku. Jednotlivé zložky testujú vo svojom vlastnom laboratóriu. Väčšina produktov má vegánske zloženie a je balená v recyklovaných a recyklovateľných obaloch.

Okrem toho, že sa úplne vyhýbajú testovaniu na zveriach, časť zisku venujú nadácií, ktorá sa o ne stará.

Benton – bezpečná, nechemická a certifikovaná kozmetika

Kórejská kozmetika Benton je pomenovaná podľa filmu Podivný prípad Benjamina Buttona, v ktorom hlavný hrdina namiesto starnutia mladne. A to je aj cieľom tejto kozmetiky. Omladiť a vrátiť v čase vašu pokožku pomocou kvalitných, bezpečných a účinných produktov za rozumnú cenu.

Ak sa v každom výrobku nachádza len minimálne množstvo škodlivých látok, dokopy vo všetkých produktoch, ktoré bežne používame, toto množstvo už nie je zanedbateľné a môže dosiahnuť kritický bod, kedy dôjde k podráždeniu pleti alebo kožným problémom. Kozmetika Benton je dermatologicky testovaná s mierne kyslím pH. Môže ich používať aj citlivá pokožka.

Klairs – vegánska kozmetika

Klairs je vegánska kozmetika s certifikátom, ktorá nielenže netestuje svoje produkty na zvieratách, ale verejne vystupuje proti tomu. V Klairs uznávajú, že je potrebné nebyť zodpovedný len voči zvieratám, ale aj životnému prostrediu, preto postupne menia svoje balenia aj výrobu na ekologickejšiu.

Dbajú na to, aby produkty boli čo najúčinnejšie s jednoduchým zložením a vyrobené z kvalitných a bezpečných surovín vhodných aj pre citlivú pokožku. Neobsahujú alkohol, parabény, umelé farbiva, vône ani zložky, ktoré by mohli podráždiť pokožku.

Prírodná a organická Whamisa

Kórejská kozmetika Whamisa kombinuje prírodné a organické zložky na vytvorenie inovatívnych a účinných produktov. Kozmetika je 100% prírodná a väčšina produktov obsahuje viac ako 95% organických zložiek. Mnohé z nich sú vhodné aj pre vegánov.

Whamisa je známa fermentačným procesom ingrediencií a bez-vodným zložením. Nie je to tak, že by produkty neobsahovali vodu vôbec, ale namiesto čistej vody, obsahujú organické extrakty kvetov alebo šťavu z listov aloe vera. Túto značku robí výnimočnou hlavne fermentácia zložiek. Takto upravené sú rýchlejšie absorbovateľné pokožkou a dokážu preniknúť hlbšie, pretože majú menšiu veľkosť molekúl. Fermentáciou sa zvyšuje hustota živín a hladina antioxidantov.

Kozmetika Whamisa má BDIH certifikát a EWG Verified, ktorý zaisťuje, že produkt neobsahuje žiadnu nebezpečnú chemikáliu.

Erborian – francúzsky luxus s kórejskými bylinkami

Erborian nie je čisto kórejská značka, ale kórejsko-francúzska. Založili ju francúzska odborníčka na starostlivosť o pleť a kórejský vedec. Erborian spája tradičné prírodné ingrediencie so špičkovými technológiami a francúzskym luxusom.

V Erborian sa snažia prispôsobiť zložité ázijské rituály krásy do jednoduchej a príjemnej rutiny pre moderné ženy. Každodenná starostlivosti o pleť Smart Beauty Routine pozostáva z troch krokov:

  • DETOX: kórejské dvojité čistenie pleti – najprv čistiaci prípravok na báze oleja po ktorom nasleduje čistenie s kozmetikou na vodnej báze.
  • BOOST: hydratácia a výživa s kórejskými liečivými bylinkami – séra, krémy, pleťové masky, zvlhčovače.
  • FINISH: hybridné produkty pre dokonalú pleť – používanie CC a BB krémov pre prirodzenú pokožku.

Missha – cenovo dostupná kozmetika

Missha je jednou z tých značiek, ktoré sa nezaoberajú len starostlivosťou o pleť, ale má aj širokú škálu dekoratívnej kozmetiky. Na trhu je už viac ako 20 rokov. Ponuka široký rad cenovo dostupných, ale kvalitných produktov. Zameriava sa prevažne na mladšiu pokožku, vo veku 20 – 30 rokov.

Medzi najobľúbenejšie produkty patrí ikonický BB krém a pleťová esencia Time Revolution, ktorá má podobné zloženie ako ampulky Esteé Lauder.

Mizon – inšpirovaný prírodou

Táto značka bola založená poprednými výskumníkmi z kórejských kozmetických spoločností s cieľom vyrábať prvotriednu kozmetiku, ktorá bude vysoko účinná, ale aj cenovo dostupná. Vsádza na spojenie pokročilej technológie s prírodnými zložkami.

Je jednou z prvých značiek, ktorá vo svojich produktoch používa aj netradičnejšiu zložku a to extrakt zo slimačieho slizu. Kozmetický rad Snail Repair využíva túto zložku na regeneráciu pokožky, hydratáciu a intenzívnu obnovu.

Kozmetiku Mizon nerobí výnimočnou len netradičná zložka, ale hlavne to, že sa nesnažia vyrábať univerzálne produkty pre všetkých, ale špeciálne pre každý problém alebo typ pleti zvlášť.

Pyunkang Yul – minimum zložiek pre maximálny účinok

Bola založená v roku 2016 na Pyunkang Eastern Medicinal Clinik v Južnej Kórei, ktorá je známa liečbou atopických kožných problémov. Kozmetika Pyunkang Yul je vytváraná podľa starodávnej východnej medicíny a filozofie – čo najmenšie množstvo ingrediencií na dosiahnutie maximálnych výsledkov.

Zloženie kozmetiky je navrhované tak, aby vrátilo pokožke prirodzenú rovnováhu. Aby nebola ani príliš suchá, ale ani príliš mastná. Cieľom je upraviť tvorbu kožného mazu a vrátiť jej prirodzený lesk a zdravie. Každá zložka je vyberaná tak, aby bola čo najjemnejšia a najbezpečnejšia k pokožke.

Patrí medzi ekologické kórejské značky, ktoré sa snažia vyhýbať produkcii a používaniu nadmerných plastov.

Medzi ďalšie populárne kórejské značky patria: