Hľadáme najlepší krém s retinolom


Počuli ste už o retinole? Mohli ste sa s ním stretnúť v kozmetike na vrásky, na akné aj pigmentové škvrny. Často sa vyskytuje aj v krémoch na akné, ktoré sú len na lekársky predpis, kvôli silným účinkom kyseliny retinovej.

V kozmetike, ktorú si môžete bežne zakúpiť, nájdete niekoľko slabších druhov. To ale neznamená, že nebudú účinné. Majú rovnaký účinok na pokožku, akurát si na výsledok budete musieť dlhšie počkať. Niekedy sa prvé výsledky objavia po 3-6 mesiacoch. Efekt je ale trvácnejší.

Čo je vlastne retinol?

Retinol je derivát vitamínu A. Patrí do skupiny vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch. Pri aplikácii na pokožku ho špecifické enzýmy, nachádzajúce sa v koži, premenia na kyselinu retinovú, ktorá má na pokožku množstvo pozitívnych účinkov.

Nad používaním krémov s retinolom by ste mali začať uvažovať už okolo tridsiatky. V tomto veku začínajú bunky pokožky starnúť, hoci pleť navonok stále vyzerá mlado.

Účinok retinolu v pokožke:

 • omladzujúci účinok: vyhladzuje jemné aj hlbšie vrásky a pomáha predchádzať vzniku nových.
 • prevencia starnutia pleti: podporuje produkciu kolagénu a elastínu v pokožke.
 • exfoliačný účinok: účinok retinolu prebieha na bunkovej úrovni. Odumreté kožné bunky odstráni, poškodené opraví a regeneruje. Vďaka tomuto procesu sa stáva pleť skutočne mladšia a žiarivejšia zvnútra, nie len na povrchu.
 • reguluje tvorbu mazu: v pokožke dokáže regulovať tvorbu kožného mazu, vďaka čomu pôsobí aj proti akné a nedokonalostiam pleti. Obnovovaním buniek dochádza aj k normalizovaní pleti - nie je ani mastná, ani suchá.
 • odstraňuje pigmentové škvrny: pravidelným používaním dochádza k postupnému zjednoteniu pleti. Starecké a pigmentové škvrny sa postupne vybielia.

Na čo si dať pozor pri výbere krému s retinolom?

1. Typ retinolu

Ako prvé si zistite, či kozmetika obsahuje kyselinu retínovú, retinol alebo ester retinolu. Ak s  používaním retinolu len začínate, zvoľte si slabší typ.

2. Koncentrácia

Koncentrácia retinolu určí, aký efektívny produkt bude. Odporúča sa začať s nižšou koncentráciou 0,1 až 0,2%. Ak nebudete mať žiadne problémy, môžete následne siahnuť po vyššej koncentrácii retinolu, 0,5% a viac.

3. Spôsob nanášania na pleť

V závislosti od kozmetiky sa môže retinol na pokožku priamo nakvapkať – napríklad pri pleťových sérach, kedy pleť dostane väčšiu dávku retinolu naraz. Niektoré krémy s retinolom obsahujú látky, ktoré jeho vstrebávanie spomaľujú. Vtedy sa do pokožky retinol dostáva v slabších dávkach, ale dlhší čas.

Na začiatok je lepšie siahnuť po kréme s retinolom, ktorý sa dlhšie vstrebáva do pokožky. Po sérach siahnite až keď si na túto látku vytvoríte toleranciu.

Žiaľ, nie všetky kozmetické prípravky obsahujú údaje, ktoré pri výbere produktu s retinolom potrebujete poznať. Minimálne typ retinolu nájdete v zložení.

Retinol

Retinol, retinoid alebo kyselina retínová?

Pri výbere krému s retinolom sa môžete stretnúť aj s pojmom retinoid. Aby sme pochopili, čo tieto dve zložky spája, musíme sa vrátiť na začiatok, k vitamínu A.

Vitamín A je zložený z dvoch častí: retinoidy a karotenoidy. Retinol je jednou zo súčastí retinoidov.

Retinoidy v pokožke podporujú tvorbu:

Vďaka tomu dokážu redukovať vrásky, zmenšiť rozšírené póry, účinne bojujú s aknézjednocujú tón pokožky, zjemnňujú starecké a pigmentové škvrny.

Do rodiny retinoidov spadá niekoľko typov retinolu:

 • kyselina retínová, môžete ju poznať aj pod názvom retín-A alebo tretinoín, je najsilnejšou zložkou retinoidov. Používa sa na liečbu akné a spomalenie starnutia pokožky.
 • retinaldehyd je slabší ako kyselina retínová.
 • retinol.
 • estery retinolu, napr. retinylpalmitát, retinylacetát, retinyl-linoleát sú časti retinoidov s najslabšími účinkami. Sú najšetrnejšie k pleti a riziko, že sa objavia vedľajšie účinky je minimálne.

Rozdiel medzi nimi nie je v ich účinkoch, ale dobe, kým sa prejavia prvé viditeľné výsledky. Krém s tretinoínom nekúpite v drogérií, ale predaj je viazaný lekárskym predpisom, napríklad rôzne masti na akné, ktoré vám predpíše dermatológ.

V bežne dostupnej kozmetike nájdete retinoidy so slabším účinkom, ktorý sa prejaví po niekoľkých týždňoch pravidelného používania. Niekedy to môže trvať 3-6 mesiacov, kým sa zmeny na pokožke stanú viditeľné. Pri slabších typoch retinoidov, to môže byť dokonca aj dlhšie. Preto je dôležité nájsť krém, ktorý obsahuje silnejší retinol.

serum s retinolom

Ako si vybudovať toleranciu na retinol

Vo všeobecnosti má retinol na pokožku priaznivý vplyv. Je to ale silná látka, ktorá môže spôsobiť začervenanie pleti, tvorbu šupiniek a suchosť pokožky. V ojedinelých prípadoch môže spôsobiť aj tvorbu vyrážok. Tento účinok trvá len pár dní a stratí sa hneď, ako sa pokožka upraví a vybudujete si toleranciu na retinol.

Vysušovaniu a olupovaniu pokožky sa môžete vyhnúť, ak začnete používať retinol postupne. Prvý a druhý týždeň ho aplikujte v tenkej vrstve len jeden maximálne dvakrát za týždeň a postupne dávku zvyšujte. Ak je aj napriek tomu pleť stále červená, suchá a šupinatá, používajte ho len raz za týždeň počas 1. mesiaca.

Väčšina krémov s retinolom obsahuje účinné látky, ktoré minimalizujú vedľajšie účinky. Ale aj napriek tomu buďte opatrní.

Vyššia koncentrácia retinolu nie je vhodná pre citlivú a suchú pokožku. Môže ju vysušovať a svojím exfoliačným účinkom aj stenčovať. V tomto prípade je dobré siahnuť po kréme s nižšou koncentráciou retinolu a hľadajte prípravky, ktoré sú špeciálne vytvorené na suchú a citlivú pleť. Tie budú obsahovať aj upokojujúce a hydratačné látky.

Ako často používať krém s retinolom?

Retinol účinkuje vo vnútri pleti na bunkovej úrovni, nie len na jej povrchu, takže prvé výsledky zbadáte až po nejakom čase. Účinok závisí aj od pravidelnosti používania, stavu pleti a veku.

 • Ak máte viac ako 30 rokov, mali by ste kozmetiku s retinolom používať približne 2-krát do týždňa.
 • Ak máte viac ako 40 rokov, je vhodné používať retinol každý druhý deň.
 • Ak máte viac ako 50 rokov, mali by ste kozmetiku s retinolom používať každý deň.

Či už používate krém alebo sérum s retinolom, vždy nanášajte na odlíčenú a vyčistenú pokožku. Aby mal retinol dostatok času na absorpciu, ďalšiu kozmetiku nanášajte o 20 až 30 minút neskôr.

denný krém s retinolom

Retinol a UV žiarenie

Retinol je citlivý na slnečné lúče. Vplyvom UV žiarenia sa rozpadá a stráca účinnosť, preto sú krémy a séra s retinolom balené do tmavých alebo nepriehľadných fľaštičiek. Ak ho používate vo forme denného krému, určite použite aj krém s ochranným faktorom 30 a viac alebo hydratačný krém, aby ste pokožku počas dňa príliš nevysušili.

Retinol na akné

Retinol obnovuje a stimuluje produkciu buniek v pokožke. Pleť normalizuje, vďaka čomu ju dostáva do rovnováhy. V praxi to znamená, že pokožka nie je ani príliš mastná, ani príliš suchá. Taktiež bráni upchávaniu pórov, tvorbe pupienkov, čiernych bodiek a cýst.

Ak používate kozmetiku na akné na lekársky predpis, poraďte sa o používaní retinolu s lekárom. Veľká dávka retinolu alebo kombinácia niekoľkých účinných látok na liečbu akné, napríklad kyselina salicylová, azelaová a pod. môžu podráždiť pokožku.

Retinol na vrásky

Retinol podporuje produkciu kolagénu a udržuje ho vo forme. Vďaka novému kolagénu sa pleť viac vypne, spevní a získa pružnosť.

Ak potrebujete vyhladiť len jemné vrásky na povrchu pokožky, stačí používať retinol v kréme s jemnejším účinkom.

Ak sa potrebujete zbaviť hlbších vrások, je potrebné použiť silnejšiu formu retinolu, ktorá sa dostane do hlbších vrstiev kože. V tomto prípade je lepšie používať sérum, pri ktorom sú účinky silnejšie a aj trvácnejšie.

Prvé viditeľné zmeny pri zrelej pokožke sa môžu prejaviť až po niekoľkých mesiacoch, niekedy to môže byť aj pol roka. Účinok retinolu môžete zvýšiť používaním krému, ktorý obsahuje aj ďalšie aktívne látky s anti – aging účinkami, napríklad v kombinácii retinol s kyselinou hyalurónovou, vitamínmi, prírodnými olejmi...

vrásky

Aký typ retinolu je najlepší proti vráskam?

 • retinylpalmitát – má najslabší účinok, ideálny ak s používaním retinolu začínate.
 • retinaldehyd – silnejší ako retinylpalmitát, vhodný na jemné vrásky.
 • retinol – najsilnejšia forma retinolu, ktorá sa môže používa v kozmetických produktoch.
 • tretinoín a tazarotén – najsilnejšie, len na lekársky predpis.

Retinol nie je vhodný pre všetkých

Retinolu by ste sa mali vyhnúť, ak trpíte psoriázou, ružienkou alebo ekzémami. Táto látka môže v pokožke zvýšiť zápal a vysušiť ju, čo by zhoršilo tieto problémy.

Tehotné a dojčiace ženy by sa mali retinolu tiež vyhýbať, nakoľko nie je dostatok overených štúdií, takže nevieme ako a či retinol ovplyvňuje plod a materské mlieko.

Medik8 Retinol 3TR vitamínové sérum

Medik8 Retinol 3TR vitamínové sérum

 • Obsahuje: 0,3% retinolu a tokoferol
 • Vek: 25+

Nočné sérum Medik8 Retinol je vhodné pre mladšiu pleť, od 25. roku. Obsahuje najúčinnejšiu formu retinolu v kombinácií s tokoferolom - forma vitamínu E.

Kombinácia retinolu s vitamínom E podporuje v pokožke tvorbu kolagénu a kyseliny hyalurónovej, zvyšuje vlhkosť, pevnosť a pružnosť pleti a podporuje obranyschopnosť pred UV žiarením.

Antioxidačné vlastnosti vitamínu E spomaľujú starnutie pokožky a bránia poškodzovaniu buniek, ktoré spôsobujú voľné radikály.

Keďže sérum obsahuje silnejší typ retinolu, s používaním by ste mali začať opatrne. Zo začiatku maximálne 3-krát týždenne, po dvoch týždňoch môžete frekvenciu nanášania postupne zvyšovať.

Cena Medik8 Retinol 3TR vitamínové sérum je približne 36,00€ za 15 ml balenie.

Kúpiť

La Roche – Posay Redermic RetinolLa Roche – Posay Redermic Retinol

 • Obsahuje: čistý retinol a retinol linoleát
 • Vek: 35-40 rokov
 • Vhodný aj pre citlivú pleť

La Roche – Posay Redermic Retinol je určený na starostlivosť o citlivú pleť vo veku 35 až 40 rokov, vhodný na denné aj nočné použitie. Zmierňuje tvorbu vrások, vyhladzuje jemné aj hlbšie vrásky, odstraňuje pigmentové škvrny a bráni starnutiu pleti vplyvom UV žiarenia.

La Roche – Posay Redermic Retinol obsahuje 0,1% retinol a retinol linoleát, čiže aj slabší derivát vitamínu A.

Retinol sa do pokožky uvoľňuje postupne, počas niekoľkých hodín a v menších dávkach. Vďaka takémuto spôsobu používania sa znižuje riziko podráždenia pokožky.

Cena La Roche – Posay Redermic Retinol je približne 32,00€ za 30 ml balenie.

Kúpiť

Revolution Skincare 0,5% Retinol Super SerumRevolution Skincare 0,5% Retinol Super Serum

 • Obsahuje: 0,5% retinolu a prírodný šípkový olej
 • Pre všetky typy pleti, vrátane zrelej

Revolution Skincare 0,5% Retinol Super Serum je vhodné pre všetky typy pleti, aj na suchú, zrelú a vráskavú pokožku. Sérum s retinolom pokožku vyživuje a hydratuje a vyhladzuje jemné vrásky.

Vďaka vyššej koncentrácii retinolu, pri pravidelnom dlhodobejšom používaní, dokáže zmierniť aj hlbšie vrásky. Pleť sa postupne stáva mladšou, hladšou, sviežejšou a má jednotný tón.

Koncentrácia retinolu je v tomto sére pomerne vysoká. Ak s  retinolom len začínate, používajte ho maximálne 3-krát týždenne. Sérum je ideálne pre tých, ktorí sa chcú posunúť na vyššiu úroveň a doteraz používali prípravky s nižšou koncentráciou alebo slabším typom.

Cena séra Revolution Skincare 0,5% Retinol Super Serum je približne 16,00€ za 30 ml balenie.

Kúpiť

Elizabeth Arden Ceramide Retinol CapsulesElizabeth Arden Ceramide Retinol Capsules

 • Obsahuje: retinol, ceramidy, peptidy, avokádo, olivový olej, slnečnicové semienka
 • Pre všetky typy pleti, vrátane zrelej

Nočné pleťové sérum Elizabeth Arden Ceramid Retinol Capsules v kapsuliach na regeneráciu, zvýšenie pružnosti a vyhladenie pleti. Vďaka kombinácií účinných látok dokáže zmierniť pigmentové škvrny, zjednotiť tón pleti, zlepšiť jej textúru, zvýšiť pevnosť a elasticitu pokožky.

Ceramidy a peptidy udržujú pleť hydratovanú, zabraňujú strate vlhkosti a zvyšujú pružnosť pokožky.

Aj keď nie je jasné, akú koncentráciu retinolu kapsule obsahujú, v kombinácií s ďalšími výživnými látkami, tento produkt funguje. Viditeľné výsledky mladšej, hladšej a pevnejšej pleti sa dostavia celkom rýchlo.

Nočné pleťové sérum je balené v kapsuliach a môžete si vybrať z troch rôznych veľkostí balenia:

 • 90 kapsúl približne 60,00€
 • 60 kapsúl približne 50,00€
 • 30 kapsúl prilibžne 30,00€

Kúpiť

Dermedic Regenist Anti–AgeingDermedic Regenist Anti–Ageing

 • Obsahuje: retinol, kyselinu hyalurónovu, argánový olej, bambucké maslo, vitamín E
 • Pre zrelú pleť s hlbšími vráskami.

Vysokoúčinný anti-aging krém Dermedic Regenist Anti–Ageing je určený na starostlivosť o zrelú pleť s viditeľnými známkami starnutia, ako sú mimické a hlbšie vrásky. Krém obsahuje až 18% účinných látok, ktoré spúšťajú v pokožke regeneračné a opravné procesy, zvyšujú okysličovanie buniek, hydratujú ju a zvyšujú jej obranyschopnosť.

Nočný krém s retinolom redukuje vrásky, zjednocuje tón pleti, má výborné antioxidačné vlastnosti, čím spomaľuje starnutie pokožky.

O získanie hladšej a mladšej pleti sa v tomto prípravku stará viac účinných látok, napríklad kyselina hyalurónová a bambucké maslo pleť hydratujú, vypĺňajú a vyživujú, retinol zvyšuje pružnosť a zmierňuje tvorbu vrások, podporuje tvorbu kolagénu, čím je pokožka pružnejšia a pevnejšia.

Cena Dermedic Regenist Anti-Ageing je približne 16,00€ za 50 g balenie.

Kúpiť

Institut Esthederm Intensive ReCreamInstitut Esthederm Intensive ReCream

 • Obsahuje: koncentrovaný retinol
 • Vek: 35+

Institut Esthederm Intensive Retinol je denný krém s koncentrovaným retinolom. Urýchľuje proces olupovania vrchnej vrstvy pokožky, čím ju zbavuje odumretých buniek. Posilňuje pokožku a podporuje jej regeneráciu. Účinky tohto denného krému s retinolom zbadáte už po dvoch mesiacoch pravidelného používania.

Denný krém Institut Esthederm s retinolom vráti pleti jemnosť a vďaka podpore tvorby kolagénu aj pružnosť. Po pár týždňoch používania vyhladí jemné vrásky a hlbšie zmierni. Redukuje pigmentové škvrny a bráni ich ďalšej tvorbe.

Keďže ide o denný krém bez SPF, nezabudnite používať aj krém alebo minimálne make-up s ochranným faktorom. Celkovo, by ste nemali krém s retinolom používať v lete a na jar.

Cena denného krému s retinolom Instutut Esthederm Intensive Retinol je približne 75,00€.

Kúpiť

Neutrogena Očný krém Cellular BoostNeutrogena Očný krém Cellular Boost

 • Obsahuje: retinol, kyselina hyalurónová, vitamín C, Hexinol™
 • Vek: 30+

Neutrogena Očný krém Cellular Boost vyhladí jemné vrásky okolo očí, ktoré sú prvými znakmi starnutia pleti. Pokožku hydratuje, zvýši jej pevnosť, podporí tvorbu kolagénu a elastínu a regeneráciu buniek. Hladšia a jasnejšia pleť bez jemných vrások sú výsledky, ktoré zbadáte už po pár dňoch pravidelného používania.

Kyselina hyalurónová má menšie molekuly, ktoré preniknú hlbšie do pokožky, vďaka čomu je pleť hydratovaná a vyživená zvnútra. Retinol sa postará o obnovu buniek, tvorbu kolagénu a rozjasnenie pokožky. Kombináciou týchto dvoch účinných látok získa pleť všetko, čo potrebuje na udržanie si mladistvého vzhľadu. Podľa výskumov a testov prvé výsledky môžete zbadať už pár hodín po použití krému.

Očný krém obsahuje retinol, najsilnejšiu formu retinoidov, ktorá je dostupná bez lekárskeho predpisu. Nakoľko je pokožka okolo očí jemná a tenká, stačí používať krém raz denne, najlepšie vo večerných hodinách.

Cena Očného krému Cellular Boost od Neutrogeny je približne 15,00€ za 15 ml balenie.

Kúpiť